Zakon je podržalo 263 zastupnika, 13 ih je bilo protiv, dok je 13 bilo suzdržano. Sada čeka potpis predsjednika Volodimira Zelenskog, koji može zakon i odbiti vetom.
Kritičari upozoravaju da novi zakon omogućava političku kontrolu nad istragama protiv vlasti. Glavni državni tužilac, koji je navodno blizak Zelenskom, po novom zakonu može direktno intervenirati u rad NABU-a, mijenjati tužioce SAPO-a i čak obustavljati istrage na zahtjev odbrane.
Direktor NABU-a Semen Krivonos upozorio je da zakon prijeti euroatlantskoj integraciji Ukrajine. "Ovo je kraj rada dviju nezavisnih institucija", poručio je. Njegove tvrdnje podržao je i šef SAPO-a Oleksandr Klimenko, kao i zastupnica vladajuće stranke Anastasija Radina, koja je jedina javno ustala protiv zakona.
Istovremeno su izvršene racije u prostorijama NABU-a i SAPO-a, a 15 njihovih službenika je pod istragom. Neki su optuženi za izdaju, špijunažu za Rusiju i čak krijumčarenje droge. Tokom racija, istražitelji su, prema navodima, koristili pretjeranu silu.
Zbog najnovijih dešavanja, oglasila se i Evropska unija. Glasnogovornik Evropske komisije poručio je da su NABU i SAPO ključni za reforme i borbu protiv korupcije, te da moraju ostati nezavisni.
Povjerenica za proširenje EU Marta Kos upozorila je da "ukidanje nezavisnosti antikorupcijskih institucija predstavlja ozbiljan korak unazad" za Ukrajinu, te da će se to odraziti na proces evropskih integracija
I dok predsjednik Zelenski odlučuje da li će zakon potpisati, ukrajinski antikorupcijski sistem – jedan od temelja postmajdanske Ukrajine – nalazi se na ivici urušavanja.
(Vijesti.ba)