31.07.2025 / 08:23 BiH - Saopćenje

Predstavnici Upravnog odbora WATSAN FBiH posjetili Fond za zaštitu okoliša FBiH

Predstavnici Upravnog odbora WATSAN FBiH posjetili Fond za zaštitu okoliša FBiH
Foto: Vijesti.ba
Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH sa saradnicima održao je sastanak sa predstavnicima Upravnog odbora Projekta vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda u Federaciji BiH (WATSAN FBiH). 

Glavni cilj cilj ovog Projekta je da se uz jačanje općinskih/gradskih operatora - komunalnih poduzeća, izgradnjom potrebnih objekata i uspostavom adekvatne infrastrukture Sektora za vode, razviju održive vodoopskrbne i usluge odvodnje otpadnih voda u FBiH.


Tema sastanka je bila jačanje saradnje i nastavak podrške Fonda za zaštitu okoliša FBiH ovom projektu koji je od značaja za Federaciju BiH. Predstavnici Upravnog odbora upoznali su predstavnike Fonda s određenim poteškoćama u realizaciji, a koji se tiču povećanja cijena za 30% i određenim problemima koji se tiču središnjeg nadzora te je zatražena podrška Fonda.


Predstavnici Fonda su informsali predstavnike UO WATSAN FBiH da je Fond do sada dodijelio ukupno oko 13,5 milijuna KM za WATSAN projekte uključujući i središnji nadzor kao i da je trenutno aktivno 8 WATSAN projekata. Također, istaknuto je da općine/gradovi trebaju biti proaktivniji i prijavljivati se na Javne konkurse koje raspisuje Fond, a da će Fond kao i do sada pružiti podršku skladno svojim zaduženjima i mogućnostima.


Dogovoreno je da se u narednom periodu održi sastanak sa predstavnicima 4 općine/grada koje imaju određenih problema u realizaciji (Široki Brijeg, Tomislavgrad, Bosanski Petrovac i Prozor – Rama), a kako bi dogovorili naredne korake i nastavak implementacije projekata.


Predstavnici UO WATSAN FBiH su se zahvalili Fondu na saradnji i spremnosti da pomogne, a fond ostaje posvećen nastavku saradnje sa svim korisnicima, ali i institucijama, posebno kada su u pitanju projekti od značaja za Federaciju BiH.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo