Mahmood će tako postati prva muslimanka na čelu jednog od ključnih državnih resora – policije, obavještajne službe MI5 i cjelokupne unutrašnje politike Ujedinjenog Kraljevstva.
Ova 44-godišnja zastupnica Laburističke stranke do sada je vodila pravosuđe, suočeno s prenapučenim zatvorskim sistemom. Sada preuzima još zahtjevniji resor – imigraciju i azil, pitanja koja izazivaju oštre političke i društvene rasprave.
Mahmood, koja je porijeklom Pakistanka, u britanskoj politici se smatra pripadnicom tzv. "plavih laburista", socijalnih konzervativaca koji naglašavaju red, sigurnost i odgovornost. Upravo se takvi stavovi očekuju i u vođenju ministarstva unutrašnjih poslova, koje već dugo balansira između javnog nezadovoljstva zbog dolazaka migranata preko La Manchea i zahtjeva za odlučnijom borbom protiv kriminalnih mreža koje iskorištavaju maloljetnike.
"Još uvijek nas čeka trenutak suočavanja s pitanjem zašto su toliki ljudi godinama zatvarali oči pred azijskim zlostavljačkim bandama", rekla je Mahmood u razgovoru za Spectator, naglašavajući da borba protiv tih grupa mora ostati prioritet.
Prije samo mjesec dana najavila je da će strani kriminalci nakon presude biti deportovani kako bi se rasteretio zatvorski sistem i povećala sigurnost građana.
Zalaže se za propalestinske stavove te ističe svoj muslimanski identitet. Izazvala je kontroverze izjavom da djeca koja imaju religijsko porijeklo ne bi trebala biti podučavana o LGBT osobama.
Mahmood je odrasla u Birminghamu, a pravo je studirala na Oksfordskom univerzitetu, u sastavnici Lincoln College, gdje je bila predsjednica studentske zajednice. Još tada je za svoju kampanju uspjela pridobiti glas kolege RishijaSunaka, današnjeg bivšeg premijera i tadašnjeg konzervativnog studenta. Svoje političko iskustvo kasnije je iskoristila u kampanji kojom je Starmer došao na vlast.
Odbila je ponudu da bude dio vlade u sjeni bivšeg lidera laburista i tvrđeg ljevičara JeremyjaCorbyna, naglašavajući da joj je cilj "vratiti laburiste u zonu zdravog razuma". Upravo to političko iskustvo i osjećaj za raspoloženje javnosti sada će joj biti presudni u vođenju jednog od najizazovnijih ministarstava u zemlji.
(Vijesti.ba)