Prva palestinska predstavnica koja će učestvovati u takmičenju za izbor ljepote Miss Universe, Nadeen Ayoub, kaže da želi iskoristiti tu priliku kako bi predstavila drugu stranu palestinskog identiteta i "humanizirala" sliku naroda za koji, kako je rekla, vjeruje da se često svodi na pojam patnje.
U jeku genocidnog rata koji vodi Izrael u Pojasu Gaze, 27-godišnjakinja se sprema nositi lentu Miss Palestine prvi put u historiji takmičenja, ovog novembra u Tajlandu, prenosi Hina.
Prilika je to, kazala je, da istakne ljepotu svoje rodne zemlje, bogatstvo njezine baštine i "humaniziranu" sliku o njezinu stanovništvu.
"Mi nismo samo naše borbe i patnja", rekla je mlada žena duge smeđe kose. "Palestinski narod su i djeca koja žele živjeti, žene koje imaju snove i težnje."
Kompanija koja stoji iza takmičenja za Miss Universe trenutno je tajlandski JKN Global Group, koja je organizaciju kupila 2022. godine. Njezini su predstavnici potvrdili učestvovanje mlade Palestinke u izjavi za CNN u augustu. Organizacija "ponosno pozdravlja predstavnice iz cijelog svijeta", a Nadeen Ayoub, "uspješna palestinska aktivistica i model, utjelovljuje otpornost i odlučnost, baš kao i naša platforma", stoji u njihovoj objavi.
Nadeen Ayoub odrasla je između Zapadne obale, Sjedinjenih Država i Kanade, a danas živi između Ramallaha, Amana i Dubaija i nije oduvijek učestvovala u takmičenjima ljepote.
"Moji roditelji imaju formalno fakultetsko obrazovanje pa su me poticali da se i ja usredotočim na studij", rekla je AFP-u tokom intervjua u Zaljevskom emiratu, gdje je osnovala organizaciju za obuku kreatora sadržaja o održivom razvoju i umjetnoj inteligenciji.
S diplomom engleske književnosti i psihologije počela je podučavati i raditi za humanitarne organizacije na okupiranim teritorijima prije nego što joj je ponuđeno da nosi reviju u Italiji, gdje je stekla priznanje. Ljudi iz branše potom su je motivirali da se uključi u međunarodna takmičenja, počevši s razvojem nacionalne franšize Miss Palestine.
"Čak i nešto tako jednostavno kao što je organizacija nekog događaja za nas je komplikovan proces. U drugim se zemljama to podrazumijeva, a nama su trebala desetljeća", istakla je Nadeen Ayoub.
Jedan od problema je činjenica da oko 50 posto Palestinaca živi u inostranstvu, a 50 posto njih između Gaze, Zapadne obale i Izraela, zbog čega se izbor mora organizovati online da bi bio reprezentativan, pojasnila je.
Kao prva pobjednica koja je učestvovala u izboru za Miss Earth godine 2022. bila je uključena i u filantropske aktivnosti organizacije, no prestala se takmičiti kada je započeo rat u Gazi.
"Našem narodu treba glas; ne želimo da naš identitet bude izbrisan", kazala je, dodavši da Palestinu već priznaje većina članica UN-a.
"To je nacija, a ja ću predstavljati zemlju kao takvu", rekla je prije nego što preda baklju novoj Miss Palestine.
(Vijesti.ba)