Srbijanski ministar pravosuđa Nenad Vujić izjavio je za Radioteleviziju Srbije da Nacrt izmjena Krivičnog zakona pooštrava kaznenu politiku za silovanje, te uvodi novo kazneno djelo "obećanje bez pristanka".
Naglasio je da se time ne ukida silovanje, već precizira definicija i uvodi minimalna kazna od 5 godina zatvora.
- Novim krivičnim djelom štitimo žene koje do sada nisu bile obuhvaćene jer se više ne traži dokazivanje sile, već samo izostanak pristanka - rekao je Vujić.
Postavljanje prepreka na cestu - moguća zatvorska kazna
Primjedbe postoje i na izmjenu Krivičnog zakona, prema kojoj će se za postavljanje prepreka na cestama moći ići u zatvor.
Ministar Vujić je pojasnio je da izmjene predviđaju kazne do godinu dana zatvora za blokade prometnica usklađivanja s praksom Evropskog suda za ljudska prava.
- Pravo na protest ne smije ugroziti tuđu slobodu kretanja - proučio je.
Javna rasprava o nacrtu zakona traje do 1. oktobra.
(Vijesti.ba/Fena)