27.10.2025 / 20:45 Svijet - U skladu sa sporazumom

Hamas večeras predaje posmrtne ostatke izraelskog taoca

Hamas večeras predaje posmrtne ostatke izraelskog taoca
Foto: Arhiv

Palestinska grupa Hamas potvrdila je u ponedjeljak da će večeras predati posmrtne ostatke izraelskog taoca u skladu sa sporazumom o prekidu vatre u Gazi, javlja Anadolija.

U kratkoj izjavi na Telegramu, oružano krilo grupe Brigade Qassam, saopćilo je da će se primopredaja održati oko 21 sat po lokalnom vremenu.

Izraelski javni emiter KAN ranije je objavio da su u toku pripreme za prijem tijela oko 21 sat po lokalnom vremenu – otprilike sat vremena prije roka koji je američki predsjednik Donald Trump postavio za prijenos posmrtnih ostataka u skladu sa sporazumom o prekidu vatre.

Prva faza sporazuma stupila je na snagu 10. oktobra prema Trumpovom planu od 20 tačaka. Od tada, Hamas je oslobodio 20 živih izraelskih talaca i 16 tijela. Posmrtni ostaci 12 talaca još uvijek se nalaze u enklavi.

Plan prekida vatre također predviđa obnovu Gaze i uspostavljanje novog mehanizma upravljanja bez Hamasa.

Prema palestinskim vlastima, u genocidnom ratu Izraela u Gazi od oktobra 2023. godine ubijeno je više od 68.500 Palestinaca, a više od 170.300 je ranjeno.

(Vijesti.ba/Fena)

Izdvajamo