
Postojala je opšta, ali ne i entitetska većina za podršku u prvom čitanju.
Darko Babalj (SDS), koji umjesto Marinka Čavare (HDZ) predsjedava sjednicom predložio je da se odmah pređa na glasanje u drugom krugu.
Prijedlog budžeta u prvom čitanju usvojen je u drugom krugu glasanja.
Sabina Ćudić je zatražila da se odmah danas održi nova hitna sjednica.
“Dobili smo zahtjeve za jednu, dvije, još potencijalno tri hitne sjednice”, rekao je Babalj i dodao da je Marinko Čavara također tražio hitnu sjednicu.
Bablje je zakazao da se nova hitna sjednica održi danas u 16 sati, kao i da se sva tri zahtjeva za hitne sjednice objedine u jednu hitnu sjednicu.
Podsjetimo, navodno će u amandmanskoj fazi SNSD i HDZ tražiti izmjenu trenutnog prijedloga budžeta na način da se izbriše finansiranje BHRT-a i sedam institucija kulture od značaja za BiH.
Zbog neusvajanja budžeta, na udaru su radnici u državnim institucijama. Iako je povećana osnovica za obračun plata zaposlenima s najnižim primanjima, taj novac još nije isplaćen.
Predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika Radenko Mirković je najavio generalni štrajk i radikalne mjere ako se budžet ne usvoji.
(Vijesti.ba)