05.11.2025 / 07:22 Svijet - Pogledajte video

Ukrajinci napali bazu jedne od najnaprednijih ruskih jedinica, ubijeni oficiri

Ukrajinci napali bazu jedne od najnaprednijih ruskih jedinica, ubijeni oficiri
Foto: X
Pripadnici ukrajinske Glavne obavještajne uprave (HUR) izveli su precizan napad u okupiranoj Avdijivki u Donjeckoj oblasti, uništivši komandno mjesto elitne ruske jedinice za dronove "Rubicon".

U napadu je ubijeno nekoliko ruskih oficira i operatera bespilotnih letjelica, potvrdio je HUR.

Obavještajci su otkrili da se ruski štab nalazi unutar djelomično uništene zgrade u gradu. Jedinica "Rubicon" specijalizovana je za upotrebu borbenih dronova i slovi za jednu od najnaprednijih i najbolje finansiranih formacija u ruskoj vojsci.

Nakon dobivanja tačnih koordinata, ukrajinske snage lansirale su dron FP-2 napunjen s više od 100 kilograma eksploziva na lokaciju. Snažna eksplozija uništila je zgradu, eliminiravši ruske oficire i operatere koji su se nalazili unutra. Iz obavještajne agencije operaciju su opisali kao "odmjeren čin osvete", dodajući kako će svaki ratni zločin počinjen protiv ukrajinskog naroda "naići na pravednu kaznu".



Ovo nije jedina uspješna akcija ukrajinskih obavještajaca proteklih dana. U odvojenoj operaciji rano u nedjelju, 2. novembra, borci HUR-a uništili su i nekoliko ruskih sistema protuzračne odbrane na okupiranom Krimu.

"Specijalisti Odjela za aktivne operacije HUR-a pogodili su još jedno skupo sredstvo moskovskog sistema protuzračne odbrane na privremeno okupiranom Krimu", stoji u saopćenju agencije uz koje je objavljena i video snimka napada, čiju autentičnost Kyiv Post nije mogao nezavisno potvrditi.

Prema izvještaju, u napadima su uništeni kontrolna tačka ruske divizije protuzračne odbrane S-400 Trijumf, višenamjenski radar 92N6E te oprema za napajanje komandnog mjesta S-400. HUR je također saopćio o uništenju aerodromskog nadzornog radara AORL-1AS i radara P-18 Terek, prenosi Index.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo