
Izvještaj pokazuje da je društvo duboko polarizovano, posebno u kontekstu tridesete godišnjice genocida u Srebrenici i usvajanja rezolucije UN-a o genocidu, što je dovelo do porasta govora mržnje, uglavnom od političkih aktera iz entiteta Republika Srpska, navodi Detektor.
Tokom posmatranog perioda zabilježeno je 78 incidenata govora mržnje, najčešće etnički motivisanih. Sedam slučajeva bilo je usmjereno na novinare, dok su neki incidenti uključivali ustašku ili nacističku simboliku. Izvještaj ukazuje i na prisutnu mizoginiju i antirodni govor, naročito prema ženama koje osporavaju tradicionalne rodne uloge.
Presuda Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika donekle je dovela u pitanje kulturu nekažnjivosti, ali njegovi pristalice su presudu tumačili kao napad na Srbe, dodatno produbljujući polarizaciju.
Izvještaj je pripremila Maida Salkanović u okviru projekta Reporting Diversity Network Fondacije Mediacentar.
(Vijesti.ba)