
Mirovni plan za rat u Ukrajini koji podržavaju Sjedinjene Američke Države "nije pravedan" i "izrazito je loš" za Kijev jer gubi teritoriju, mora odustati od članstva u NATO-u i ograničiti svoju vojsku, rekao je u petak hrvatski premijer Andrej Plenković u Dubrovniku.
"Mislim da je (plan) za Ukrajinu izrazito loš zato što de facto gubi teritoriju tri svoje velike regije: Donjecka, Luganska i Krima. Sve ostalo, o tome da mora odustati od ambicija za članstvo u NATO-u, limitirati svoje snage, (to je) čitav niz nepovoljnih elemenata za Ukrajinu", rekao je Plenković novinarima na marginama sjednice Vijeća za upravljanje razvojem turizma u Dubrovniku, javila je Hina.
Američki zvaničnik izjavio je u četvrtak da američki plan za Ukrajinu uključuje sigurnosne garancije Washingtona i njegovih evropskih saveznika jednaka garancijama NATO-a u slučaju budućeg napada, potvrđujući ranije izvještaje u štampi.
Prema tom planu, Kijev bi se morao obavezati da se nikada neće pridružiti NATO-u i ne bi koristio mirovne snage, iako plan predviđa stacioniranje evropskih borbenih aviona u Poljskoj radi zaštite zemlje.
Ipak, Plenković je u petak kazao da je svaki prijedlog koji dovodi do mira dobar, no naglasio da ovaj "nije pravedan" te da je potrebno vidjeti što o njemu misli Ukrajina.
"Ja ne mogu govoriti u ime ukrajinskih vlasti, ali vodeći računa o tome da je Hrvatska zemlja koja je bila žrtve velikosrpske Miloševićeve agresije, koja je imala privremeno okupirana područja koja je vratila nazad u svoj ustavnopravni poredak, ovakav plan, koji bi de facto nagradio agresiju, ... to bi bilo po meni za Ukrajinu i interese ukrajinskog naroda loše, nemam tu nikakvih dilema", istakao je Plenković.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obećao je u petak da neće izdati nacionalne interese svoje zemlje.
U video izjavi pozvao je Ukrajince da ostanu ujedinjeni u onome što je opisao kao jedan od najtežih trenutaka u historiji zemlje, dodajući da očekuje veći politički pritisak tokom sljedeće sedmice.
Zelenski je rekao da će predložiti "alternative" američkom planu za okončanje sukoba s Rusijom, koji se općenito smatra vrlo povoljnim za Moskvu, obećavajući da neće "izdati" interese Ukrajine.
Evropske zemlje u četvrtak su se usprotivile planu, za koji izvori kažu da bi od Kijeva također zahtijevao da se odrekne dijela teritorije i djelimično razoruža, što su uslovi koje ukrajinski saveznici smatraju kapitulacijom.
(Vijesti.ba/Fena)