
U povodu 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine, danas je održana svečana sjednica Skupštine Tuzlanskog kantona. Sjednici su, osim rukovodstva i poslanika Skupštine prisustvovali i premijer Tuzlanskog kantona, članovi Vlade, boračkih udruženja i saveza te brojni gosti iz političkog i javnog života Tuzlanskog kantona.
Govor je održala Maja Ibričić, zlatna studentica Univerziteta u Tuzli koja je podsjetila na historijske činjenice i značaj Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, kada je obnovljena državnost Bosne i Hercegovine. Naglasila je da su dokumenti, koji su usvojeni na Prvom zasjedanju - 25.11.1943. godine u Mrkonjić Gradu, bili od izuzetnog značaja za razvoj Bosne i Hercegovine u jugoslavenskoj zajednici, ali i za sticanje njene samostalnosti i međunarodno priznanje 1992. godine.
Potom je istaknula da su mladi svjesni da žive u složenim vremenima, ali i odgovornosti da ne budu zarobljenici prošlosti, već, kako je kazala, njeni mudri čitaoci.
- Sadašnje vrijeme traži našu hrabrost, suočavanje sa stvarnošću i aktivno djelovanje. Na ovaj svečani dan, pozivam sve nas, i mlade i starije, da se vratimo suštini ZAVNOBiH-a i ideji da je Bosna i Hercegovina i naša i vaša. Nije vlasništvo jedne grupe niti političkih elita. Mi, mlada generacija, nećemo mirno posmatrati kako nam kradu budućnost - kazala je Ibričić.
Naglasila je da je BiH domovina koja zaslužuje da se za nju bori znanjem, idejama i djelovanjem.
- Neka nam Dan državnosti bude vječna inspiracija da gradimo zemlju kakvu su sanjali oni koji su je stvarali, zemlju slobodnih građana u jedinstvenoj, evropskoj Bosni i Hercegovini - zaključila je Ibričić.
U okviru obilježavanja Dana državnosti Bone i Hercegovine danas je u Tuzli održan i Svečani koncert Osnovne muzičke škole Tuzla i Srednje muzičke škole Čestmir Mirko Dušek Tuzla, saopćeno je iz Skupštine Tuzlanskog kantona.
(Vijesti.ba / FENA)