
Ranije su u sjeverozapadnoj provinciji Istočni Azerbajdžan održane protuterorističke vježbe uz učešće članica Šangajske organizacije za saradnju (SCO), koje su, prema Press TV-u, trebale poslati signal "mira i prijateljstva" susjednim zemljama, ali i upozoriti potencijalne neprijatelje da će "bilo kakve pogrešne procjene naići na odlučan odgovor."
Državni mediji izvijestili su o masovnom ispaljivanju krstarećih projektila Qadr 110, Qadr 380 i Qadr 360 te balističkih projektila 303 na ciljeve u Omanskom zaljevu, dok su dronovi simultano simulirali gađanje neprijateljskih baza. Vježbe su započele u strateškom Hormuškom tjesnacu i Omanskom zaljevu, a iranski mediji naglašavaju povećanu spremnost, "nesalomljiv duh i otpor" mornara IRGC-a u suočavanju sa bilo kakvom prijetnjom.
Zapad iranske balističke projektile vidi kao konvencionalnu vojnu prijetnju regionalnoj stabilnosti i potencijalni mehanizam za isporuku nuklearnog oružja ukoliko bi Teheran odlučio razviti takvo naoružanje.
BREAKING
— Iran Observer (@IranObserver0) December 5, 2025
Iran has launched a major naval exercise in the Persian Gulf
Coastal batteries are firing anti-ship ballistic missiles and cruise missiles
A new round of war could include clashes in the Persian Gulf, which did not happen in June pic.twitter.com/4sZPW5LDYv
Kopnene vježbe na sjeverozapadu zemlje bile su posljednje u nizu SCO vježbi usmjerenih na poboljšanje koordinacije među članicama i partnerskim državama. U tim prekograničnim protuterorističkim vježbama učestvovale su i Saudijska Arabija, Irak, Oman i Azerbajdžan.
SCO, euroazijski sigurnosni i ekonomski blok osnovan 2001. godine, ima za cilj borbu protiv terorizma, separatizma i ekstremizma te redovno provodi zajedničke vojne vježbe sa svojim članicama. Organizacija uključuje Kinu, Rusiju, Indiju, Pakistan i nekoliko srednjoazijskih zemalja, uz partnere u promatranju i dijalogu, poput Irana, Saudijske Arabije i drugih država koje sudjeluju u odabranim operacijama.
(Vijesti.ba)