09.12.2025 / 14:13 Politika - Sutra u Banjaluci

Amidžić zakazao vanrednu sjednicu: Pritisak dao rezultat?

Amidžić zakazao vanrednu sjednicu: Pritisak dao rezultat?
Foto: Arhiv

Za sutra je najavljena druga vanredna sjednica Upravnog odbora UIO BiH u Banjaluci.

- Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH održaće u srijedu, 10.12.2025. godine, 2. vanrednu sjednicu u sjedištu UIO BiH u Banjaluci, Ul. bana Lazarevića bb. Kamermani i fotoreporteri mogu snimiti kadrove u sali 226/2 na početku 23. sjednice u 12:00 časova, a po završetku sjednica planirane su izjave za medije, navodi se u dopisu koji je upućen medijima.

Prema predloženom dnevnom redu, na sjednici će biti razmatran Prijedlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji u UIO koji se odnosi na Granični prelaz u Gradišci, te odluku o raspodjeli prihoda od putarine za autoputeve i puteve.

- UO UIO razmatraće odluku o utvrđivanju privremenih koeficijenta za raspodjelu sredstava sa Jedinstvenog računa za period oktobar – decembar 2025. godine i prijedloge odluka za privremena poravnanja među entitetima za 2023., 2024. i 2025 godinu, navodi se u najavi.

Podsjetimo, član Upravnog odbora iz Federacije BiH Zijad Krnjić glasao je protiv izmjena Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji UIO jer predsjedavajući UO i ministar finansija BiH Srđan Amidžić (SNSD) nije želio na dnevni red uvrstiti odluku o raspodjeli prihoda od PDV-a i poravnanje prema kojem bi bh. entitet RS morao isplatiti Federaciji BiH oko 100 miliona KM.

S obzirom na to da je riječ o pitanju koje direktno utiče na fiskalnu stabilnost i budžetske obaveze Federacije, sve političke strukture u FBiH sada bi trebale stati uz Krnjića i zajednički zaštititiinterese građana Federacije BiH, koji godinama trpe štetu zbog blokada i opstrukcija koje dolaze iz Republike Srpske.

 

 (Vijesti.ba)

Izdvajamo