28.12.2025 / 10:49 Svijet - Nastao haos

Poledica izazvala brojne saobraćajne nesreće u Njemačkoj, povrijeđeni pješaci

Poledica izazvala brojne saobraćajne nesreće u Njemačkoj, povrijeđeni pješaci
Ilustracija/ Pexels
Sinoć su u brojnim dijelovima Njemačke zbog poledice zabilježene brojne saobraćajne nesreće, a ima i povrijeđenih pješaka koji su napunili hitne prijeme bolnica, saopćila je policija. Posebno pogođeni su istočni dijelovi zemlje.

U Berlinu su mnogi hitni prijemni centri bili preopterećeni, a građani su dolazili s različitim prijelomima kostiju zbog padova na ledu, izvijestile su novine Tagesspiegel. Nakon što su prethodna dva dana rosulja i smrzavanje na tlu blokirali promet i izazvali padove pješaka, zona poledice se sa sjevera proširila južnije, prema saveznim pokrajinama Tiringija, Saska i Hessen.

“Danas smo se uglavnom bavili nesrećama povezanima s poledicom”, izjavio je glasnogovornik policije u Saskoj. U istočnom Hessenu, u Schenklengsfeldu, 19-godišnjak je zbog poledice sletio automobilom s ceste. Vozilo se više puta prevrnulo, a vozač i njegov 20-godišnji suputnik, koji je također teško povrijeđen, prevezeni su u bolnicu.

Već prethodne noći zbog skliskih cesta došlo je do brojnih saobraćajnih nesreća, posebno na sjeveru zemlje. Njemačka meteorološka služba upozorava da temperature danas mogu pasti ispod nule, a na jugu zemlje mjestimično će biti još hladnije.

Od sredine sedmice veći dio Njemačke, posebno istočni dio, pod utjecajem je anticiklone s istoka, što može sniziti temperature i do minus 10 stepeni. Meteorolozi također predviđaju obilne snježne padavine širom zemlje od sredine sljedeće sedmice.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo