06.01.2026 / 14:15 Vijesti iz ZDK - Vlada ZDK

Nastavak modernizacije ceste i izgradnje pješačke staze od Nemile prema Bistričaku

Nastavak modernizacije ceste i izgradnje pješačke staze od Nemile prema Bistričaku
Foto: FENA

Kantonalna direkcija za ceste Zeničko-dobojskog kantona objavila je javni poziv za izbor izvođača radova na sanaciji regionalne ceste R473 Nemila - Bistričak - Teslić, uključujući izgradnju pješačke staze. Za realizaciju tog projekta osigurano je 400.000 KM s PDV-om u budžetu Vlade Zeničko-dobojskog kantona i Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline.

Planirana je sanacija gotovo 400 metara ceste sa izgradnjom pješačke staze, a rok za izvođenje radova je 60 dana.

Ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK Adnan Šabani kaže da se radi o nastavku sanacije regionalne ceste Nemila - Bistričak - Teslić, također sa izgradnjom nove pješačke staze. Za prvu fazu Projekta izdvojeno je oko 400.000 KM, započela je početkom decembra a čim se steknu povoljni vremenski uslovi odabrani izvođač radova (Preduzeće Komgrad-ZE d.o.o. Zenica) intenzivirat će aktivnosti na terenu.

- Sanacija ceste i izgradnja pješačke staze u Nemili, odnosno na regionalnoj cesti prema Bistričaku, značajno doprinosi sigurnosti pješaka i boljem protoku saobraćaja. Uvjeren sam da će ta važna i frekventna dionica, koju svakodnevno koristi veliki broj stanovnika Nemile, Šerića, Vukotića, Jastrepca, Kolića, Smajića, kao i izletnika i privrednika, do ljeta biti u potpunosti funkcionalna - izjavio je Šabani.

Resorno kantonalno ministarstvo i Vlada ZDK u protekle dvije godine uložili su oko dva miliona KM u projekte i redovno održavanje regionalnih cesta na području Nemilskog sliva.

- Prvo značajnije ulaganje u regionalnu cestovnu infrastrukturu u tom dijelu Zenice i kantona realizirano je 2024. godine. Tada je za modernizaciju 1,6 kilometara ceste R445 Nemila - Zenica i izgradnju pješačke staze Kanton izdvojio 456.300 KM. Regionalne ceste su i tokom nedavnih snježnih padavina bile u zadovoljavajućem stanju, a saobraćaj se odvijao nesmetano, uz određene poteškoće u planinskim područjima Vareša i Olova. Izvođačima, s kojima imamo potpisane ugovore o zimskom održavanju, pravovremeno su upućeni dopisi i upozorenja o dolasku padavina. Uvjeren sam da će biti u punoj pripravnosti i tokom narednih dana, s obzirom na najavljene niske temperature i nove snježne padavine - zaključio je ministar Šabani, saopćeno je iz Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK, prenosi Press služba ZDK.

(Vijesti.ba / FENA) 

Izdvajamo