11.01.2026 / 14:33 Svijet - Čečenski lider

Ukrajinski obavještajci: Kadirovu stanje kritično, traži se nasljednik

Ukrajinski obavještajci: Kadirovu stanje kritično, traži se nasljednik
Screenshot/ X
Zdravstveno stanje čečenskog lidera Ramzana Kadirova navodno se naglo pogoršalo zbog zatajenja bubrega, a u Kremlju su već pokrenuti razgovori o mogućim nasljednicima na čelu ove ruske republike, tvrde ukrajinski obavještajni izvori.

Prema informacijama Glavne obavještajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine, Kadirov se nalazi na dijalizi, a ljekari, kako se navodi, ne daju optimistične prognoze. Ove navode prenosi Interfax-Ukrajina.

Izvori tvrde da je Kadirov trenutno smješten u svojoj privatnoj bolnici u Čečeniji, gdje su se okupili članovi njegovog porodičnog klana, uključujući i one koji su doputovali iz inostranstva.

Navodno pogoršanje zdravstvenog stanja čečenskog vođe potaknulo je intenzivne razgovore u Moskvi o njegovoj zamjeni. Ukrajinski izvori navode da je Kremlj već započeo proces traženja novog lidera Čečenije.

„U pozadini boravka Ramzana Kadirova pred ulaznim vratima na koncerta Josifa Kobzona značajno se aktivirao proces određivanja kandidata za mjesto novog vođe Čečenije“, izjavio je sagovornik ukrajinske agencije.

Kao najizgledniji kandidati koje, prema tim navodima, favorizira Kremlj spominju se Magomed Daudov, Apti Alaudinov, ali i Kadirovljev najstariji sin Ahmat Kadirov, piše Ukrinform.

Posebnu pažnju izaziva sve češće spominjanje Ahmata Kadirova kao mogućeg nasljednika. Njegov politički uspon dolazi nakon što ga je otac nedavno imenovao za vršioca dužnosti zamjenika predsjednika vlade Čečenije. Uz tu funkciju, 20-godišnji Ahmat zadržao je i poziciju ministra sporta ove republike.

Zvanične potvrde iz Moskve ili Groznog o zdravstvenom stanju Ramzana Kadirova zasad nema, a Kremlj se nije oglasio povodom ovih navoda.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo