
U pismu upućenom izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu 8. januara, Guterres je naveo da Ujedinjeni narodi ne mogu ostati ravnodušni prema „postupcima Izraela koji su u direktnoj suprotnosti s njegovim obavezama prema međunarodnom pravu“. „Oni moraju biti poništeni bez odlaganja“, poručio je, prenosi HINA.
Izraelski parlament je u oktobru 2024. usvojio zakon kojim se UNRWA-i zabranjuje rad u zemlji i kojim se državnim zvaničnicima zabranjuje kontakt s tom agencijom. Prošlog mjeseca zakon je dodatno pooštren kako bi se zabranila isporuka električne energije i vode objektima UNRWA-e.
Izraelske vlasti su prošlog mjeseca također zaplijenile kancelarije UNRWA-e u istočnom Jerusalemu. Ujedinjeni narodi smatraju da je istočni Jerusalem pod izraelskom okupacijom, dok Izrael cijeli Jerusalem smatra dijelom svoje države. Izraelski ambasador pri UN-u Danny Danon danas je odbacio Guterresovo pismo Netanyahuu.
„Ne plaše nas prijetnje generalnog sekretara“, rekao je Danon. „Umjesto da se bavi neosporivom umiješanošću osoblja UNRWA-e u terorizam, generalni sekretar odlučuje prijetiti Izraelu. To nije odbrana međunarodnog prava, već odbrana organizacije okaljane terorizmom“, poručio je.
Izrael je već dugo kritičan prema UNRWA-i, koju je Generalna skupština UN-a osnovala 1949. godine nakon rata koji je uslijedio poslije osnivanja Izraela. Agencija je pružala humanitarnu pomoć, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje milionima Palestinaca u Pojasu Gaze, na Zapadnoj obali, u Siriji, Libanu i Jordanu.
Ujedinjeni narodi su saopćili da je devet zaposlenika UNRWA-e možda bilo uključeno u napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine te su dobili otkaz. Također je utvrđeno da je jedan komandant Hamasa u Libanu, kojeg je Izrael ubio u septembru, bio zaposlen u UNRWA-i.
UN je obećao da će istražiti sve iznesene optužbe i u više navrata je od Izraela zatražio dokaze koji, prema navodima UN-a, još uvijek nisu dostavljeni.
(Vijesti.ba)