24.01.2026 / 18:12 BiH - EMSC
Ponovo prijavljen zemljotres u Hercegovini
Screenshot/ X
Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) objavio je da je u subotu u 16.22 sati zabilježen slabiji zemljotres u blizini Mostara, na osnovu dojava građana koji su prijavili da su osjetili kratko podrhtavanje tla.
Prema trenutno dostupnim informacijama, nema zvaničnih seizmičkih podataka o jačini potresa niti o tačnoj lokaciji epicentra. Iz EMSC-a su naveli da se radi o detekciji prikupljenoj putem crowdsourcinga, odnosno prijava većeg broja korisnika u istom vremenskom periodu.
– Trenutno nemamo seizmičkih podataka koji potvrđuju ovu detekciju prikupljenu putem crowdsourcinga, navodi EMSC.
Građani Mostara i okolnih mjesta u komentarima su opisali da su osjetili kratku, ali primjetnu tutnjavu. „Kratko ali dosta jako; Kruševo duže tutnjalo kao da će strest al nista Bogu hvala; Zatreslo kratko; Lagana tutnjava. Ovo se nešto gadno sprema...“, neki su od komentara objavljenih nakon dojave.
EMSC je i sinoć objavio sličnu informaciju o mogućem potresu u Bosni i Hercegovini, također na osnovu prijava korisnika, pri čemu su građani Mostara naveli da su osjetili kratko podrhtavanje tla. Nadležne institucije zasad se nisu zvanično oglasile o ovom događaju.
(Vijesti.ba)