06.02.2026 / 16:17 Svijet - Dezinformacije

Lažna proruska kampanja povezuje Macrona s Epsteinom

Lažna proruska kampanja povezuje Macrona s Epsteinom
Foto: Arhiv

Francuska je otkrila prorusku kampanju dezinformacija u kojoj se predsjednik Emmanuel Macron lažno povezuje s preminulim seksualnim prijestupnikom Jeffreyjem Epsteinom, izjavio je u petak izvor iz francuske vlade.

Prema navodima izvora, državna služba za zaštitu od stranog digitalnog uplitanja identificirala je operaciju koja koristi taktike slične onima grupe Storm-1516, proruske mreže za koju američke vlasti sumnjaju da je širila dezinformacije tokom predsjedničke kampanje u SAD 2024. godine.

Sadržaj kampanje uključivao je snimke ekrana lažnih e-mailova koji su predstavljeni kao dio navodnog novog objavljivanja dokumenata američkog Ministarstva pravde o Epsteinu, s ciljem kompromitacije Macrona.

U jednom od tih lažnih e-mailova netačno se tvrdi da je Macron bio domaćin zabave na kojoj su učestvovale maloljetne osobe.

Iz Macronovog ureda nisu odmah odgovorili na upit Reutersa u vezi s ovom kampanjom dezinformacija, niti na pitanje da li se predsjednik ikada susreo s Epsteinom, prije ili nakon njegove osude 2008. godine zbog podvođenja maloljetnice u svrhu prostitucije.

Lažna web-stranica

Operacija dezinformacija započela je putem web-stranice koja se lažno predstavljala kao francuski online dnevnik France-Soir.

Lažna domena je u srijedu objavila članak u kojem se Macron optužuje za veze s Epsteinom. Informacija je potom dodatno proširena putem videozapisa objavljenog na platformi X, u vlasništvu Elona Muska, naveo je izvor.

Nalog French Response, koji vodi francusko Ministarstvo vanjskih poslova na platformi X, opisao je članak kao netačan i demantovao njegove navode.

Lažna web-stranica je uklonjena nakon žalbe pravog portala France-Soir, ali je Reuters utvrdio da je video koji se predstavlja kao novinski izvještaj i dalje dostupan na platformi X.

Na pitanje Reutersa da li su francuske vlasti zatražile uklanjanje spornog videozapisa, iz kompanije X nije stigao odgovor.

Izvor je naveo da je prvobitni video objavljen s naloga povezanog s grupom Storm-1516, a sadržaj su potom širili i brojni drugi nalozi.

Ruska ambasada u Parizu nije bila odmah dostupna za komentar.

Jedan francuski zvaničnik izjavio je da je Pariz ranije izražavao zabrinutost Moskvi zbog, kako tvrdi, ruskih pokušaja diskreditacije Macrona, uključujući i tokom njegove prve predsjedničke kampanje 2017. godine. Moskva je te optužbe odbacila.

Evropske vlade optužuju Rusiju i proruske aktere da stoje iza šire kampanje miješanja s ciljem destabilizacije evropskih vlada i potkopavanja Evropske unije, što Moskva također negira.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo