12.03.2026 / 09:25 Svijet - Sjeverna Koreja

Kim Jong-un s kćerkom testirao nove modele oružja

Kim Jong-un s kćerkom testirao nove modele oružja
Foto: KCNA

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un i njegova kći Kim Ju-ae posjetili su nedavno fabriku oružja u Sjeverna Koreja i testirali nove modele pištolja u streljani, izvijestili su državni mediji.

Ova posjeta dolazi u trenutku kada vođa ubrzava modernizaciju konvencionalnih oružanih snaga nakon godina fokusiranja na nuklearno oružje, prenosi Associated Press.

Prema izvještaju KCNA, Kim je obišao fabriku koja proizvodi pištolje i drugo lako oružje te pogledao nedavno u proizvodnju uvedeni model pištolja. Nakon testiranja na streljani, pištolj je ocijenjen kao „izvrstan“. Fotografije objavljene u državnim medijima prikazuju Kim Ju-ae kako također puca iz pištolja uz prisustvo visokih vojnih zvaničnika.

Kim Ju-ae, za koju se procjenjuje da ima oko 13 godina, prvi put se javno pojavila u novembru 2022. godine na testiranju interkontinentalne balističke rakete. Od tada je sve češće prisutna na vojnim događajima, otvaranjima fabrika i posjetama, uključujući put u Peking u septembru, gdje se Kim Jong Un prvi put u šest godina sastao s Xi Jinpingom.

Javni nastupi Kim Ju-ae naveli su južnokorejske obavještajne službe i stručnjake da procijene kako se ona vjerovatno priprema za ulogu budućeg vođe, čime bi porodična dinastija došla do četvrte generacije.

Državni mediji prošlog mjeseca također su objavili snimak djevojke koja testira snajpersku pušku, nakon što je Kim Jong Un predstavio novo oružje i definisao glavne političke i vojne ciljeve za narednih pet godina pred visokim zvaničnicima vladajuće stranke.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo