19.03.2026 / 18:00 Svijet - Podaci CREA-e

Rusija zbog rata u Iranu zaradila milijarde

Rusija zbog rata u Iranu zaradila milijarde
Foto: Arhiv
Zarada Rusije od fosilnih goriva dostigla je 7.7 milijardi eura u samo dvije sedmice od početka rata u Iranu, potaknutog zajedničkim američko-izraelskim napadima.

Trenutni sukob doveo je do skoka globalnih cijena nafte i prisilio Sjedinjene Američke Države na ublažavanje sankcija prema Moskvi, piše Euronews.

Prema podacima Centra za istraživanje energije i čistog zraka (CREA), Rusija je značajno povećala svoju dobit od nafte i ostalih fosilnih goriva u dvije sedmice od početka sukoba, koji se proširio i na druge zemlje Bliskog istoka. Obustava isporuka nafte kroz Hormuški moreuz podigla je globalne cijene energenata.

U prvih 15 dana marta, Moskva je od izvoza nafte zarađivala oko 372 miliona eura dnevno, što je otprilike 14 posto više od prosječne dnevne zarade u februaru. Ukupno je Rusija od 1. do 15. marta od izvoza fosilnih goriva, uključujući naftu, plin i ugljen, zaradila 7.7 milijardi eura.

To odgovara iznosu od oko 513 miliona eura dnevno, što je porast u odnosu na 472 miliona eura dnevno u februaru.

Globalne cijene nafte, uključujući i sirovu naftu tipa Brent, naglo su porasle nakon zajedničkih američko-izraelskih napada na Iran 28. februara. U četvrtak se barelom nafte Brent trgovalo po cijeni višoj od 119 dolara (103 eura), dok su se napadi s obje strane nastavljali.

Američko ministarstvo finansija prošle je sedmice izdalo 30-dnevno izuzeće za kupovinu ruske nafte koja se već nalazi na moru. Evropski lideri protivili su se toj odluci, tvrdeći da ublažavanje sankcija riskira povećanje ratnih prihoda Moskve.

Američka vlada također je privremeno ublažila sankcije, dopuštajući Indiji kupovinu ruske nafte i naftnih derivata na moru, samo nekoliko mjeseci nakon što je upozorila Indiju da prekine s tom praksom. Američki ministar finansija Scott Bessent izjavio je da je izuzeće privremeno, ograničeno i nužno radi.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo