08.04.2026 / 16:46 Svijet - Putnici na udaru

Aviokompanije upozoravaju: Kriza daleko od kraja i nakon primirja

Aviokompanije upozoravaju: Kriza daleko od kraja i nakon primirja
Foto: Ilustracija
Dvosedmično primirje između Sjedinjenih Američkih Država i Irana vjerovatno neće donijeti brzo olakšanje globalnoj avioindustriji, koja se suočava s jednom od najtežih kriza u posljednjim godinama, upozorili su čelnici sektora.

Generalni direktor Međunarodnog udruženja za zračni prevoz (IATA) Willie Walsh izjavio je da bi moglo proći nekoliko mjeseci prije nego što se stabilizuje snabdijevanje avionskim gorivom, čak i ako Iran ponovo otvori Hormuški moreuz, zbog poremećaja u rafinerijskim kapacitetima na Bliskom istoku.

Američka aviokompanija Delta Air Lines najavila je nižu dobit od očekivane u drugom kvartalu te smanjenje kapaciteta kako bi nadoknadila dodatne troškove goriva od oko dvije milijarde dolara.

Gorivo je drugi najveći trošak za aviokompanije nakon radne snage i obično čini oko 27 posto operativnih troškova.

Zatvaranje Hormuškog moreuza izazvalo je globalne poremećaje u snabdijevanju avionskim gorivom, dok su vijesti o primirju i mogućem ponovnom otvaranju prolaza dovele do rasta dionica aviokompanija.

Cijena nafte pala je ispod 100 dolara po barelu nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio dogovor o primirju, uz uslov sigurnog i hitnog otvaranja moreuza.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da se avioindustrija suočava s rastućim pritiscima zbog udvostručenih cijena avionskog goriva i ograničenog snabdijevanja.

Aviokompanije širom svijeta već povećavaju cijene karata, smanjuju broj letova, ukrcavaju dodatne količine goriva na matičnim aerodromima i uvode dodatna zaustavljanja za točenje goriva zbog poremećaja izazvanih sukobom na Bliskom istoku.

Walsh je naglasio da će, iako očekuje pad cijena sirove nafte, troškovi avionskog goriva ostati povišeni zbog problema u rafinerijama.

Cijene avionskog goriva su se više nego udvostručile od početka sukoba s Iranom, nadmašivši rast cijena sirove nafte od oko 50 posto prije sklapanja primirja.

To je povećalo troškove, poremetilo red letenja i natjeralo aviokompanije da smanjuju rute, dok istovremeno testiraju granice platežne moći putnika.

Delta je saopćila da očekuje da će u drugom kvartalu plaćati oko 4,30 dolara po galonu avionskog goriva, što je više od dvije milijarde dolara u odnosu na prethodnu godinu.

Uprkos izazovima, dionice aviokompanija i turističkih kompanija zabilježile su rast. U Evropi je TUI porastao za više od 12 posto, Wizz Air za 10 posto, Air France-KLM za oko 14 posto, dok je Lufthansa zabilježila rast od 11 posto. Rast je zabilježen i kod američkih aviokompanija u predburzovnom trgovanju.

Analitičari ističu da primirje predstavlja priliku za nabavku većih količina goriva za aviokompanije, iako rizici u vezi sa snabdijevanjem i dalje postoje.

Turističkom sektoru Bliskog istoka, vrijednom oko 367 milijardi dolara, također će trebati vrijeme za oporavak.

Ekonomista Oxford Economicsa Aaron Goldring procjenjuje da bi oporavak mogao trajati mjesecima čak i u najboljem scenariju.

- Uticaj na percepciju sigurnosti može trajati i do sedam mjeseci nakon primirja, a povjerenje putnika će se vraćati postepeno - zaključio je Goldring.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo