09.04.2026 / 11:36 Svijet - Šef francuske diplomatije

Barrot: Liban mora biti obuhvaćen primirjem između SAD-a i Irana

Barrot: Liban mora biti obuhvaćen primirjem između SAD-a i Irana
Foto: Agencije
Primirje dogovoreno između Irana i Sjedinjenih Američkih Država mora obuhvatiti i vojne aktivnosti u Libanu, izjavio je u četvrtak francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot, dodajući da Francuska osuđuje „masovne izraelske napade“ od prethodnog dana.

Barrot je također rekao da očekuje da će Iran napraviti niz ustupaka u okviru mirovnih pregovora koji bi trebali početi u Pakistanu.

- Iran se mora odreći nuklearnog oružja i sredstava za njegovo pribavljanje, mora se odreći korištenja svojih raketa i dronova za prijetnje zemljama u regiji i mora se odreći podrške grupama poput Hezbolaha, Hamasa i Hutija koje destabiliziraju regiju - rekao je Barrot u intervjuu za radio stanicu France Inter.

On je dodao da Iran također mora otvoriti promet kroz Hormuški moreuz.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo