19.04.2026 / 18:00 BiH - Jasna poruka

Kaploun u Donjoj Gradini: Negiranje Jasenovca jednako opasno kao negiranje zločina 90-ih

Kaploun u Donjoj Gradini: Negiranje Jasenovca jednako opasno kao negiranje zločina 90-ih
Yehuda Kaploun, specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za praćenje i borbu protiv antisemitizma, posjetio je Donju Gradinu, gdje je odao počast žrtvama Holokausta i upozorio na opasnosti negiranja historijskih zločina.

Tokom obraćanja, Kaploun je naglasio da je negiranje zločina počinjenih u Jasenovcu jednako neprihvatljivo kao i negiranje zločina iz devedesetih godina u Bosni i Hercegovini. 

Pozivajući se na nasljeđe Eliea Wiesela, jednog od ključnih glasova intervencije u BiH devedesetih i zaustavljanja genocida protiv Bošnjaka, podsjetio je na univerzalnu odgovornost suočavanja s prošlošću.

Kaploun je u svom govoru u istu ravan stavio Holokaust, genocid u Ruandi i "zločine koji su se ovdje dogodili devedesetih." Govoreći i opasnosti negiranja genocida rekao je da je negiranje holokausta jednako negiranju "bilo kojeg genocida", dodajući: "Ne možete iskriviti istinu!" 

Osuđujući historijski revizionizam, Kaploun je naglasio da je bilo koji pokušaj revizionizma "uvreda žrtvama Jasenovca i svakog drugog zločina".

Tokom posjete nije održan zvaničan sastanak sa Miloradom Dodikom, kako su to iz kabineta predsjednika SNSD-a najavljivali.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo