
Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araqchi izjavio je da postupci Sjedinjenih Američkih Država nisu u skladu s njihovim tvrdnjama o diplomatiji, naglašavajući da će Iran poduzeti odgovarajuće mjere kako bi zaštitio svoje nacionalne interese i sigurnost.
U telefonskom razgovoru s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, Araqchi je informisao svog sagovornika o razvoju situacije u regionu, uključujući, kako je naveo, kontinuirana kršenja primirja od strane SAD.
On je osudio, kako je rekao, nezakonite i provokativne poteze Washingtona protiv iranskih luka i brodova, uključujući nedavni napad na kontejnerski brod Touska i zadržavanje njegove posade.
Araqchi je dodao da takvo ponašanje SAD i kontradiktorne izjave američkih zvaničnika nisu u skladu s diplomatskim pristupom, te da Iran pažljivo prati situaciju i donosi odluke u skladu sa zaštitom svojih interesa.
Tokom razgovora, ministri su također razgovarali o bilateralnoj saradnji između Irana i Rusije, usmjerenoj na jačanje mira i stabilnosti u regionu.
Iranski ministar je izrazio zahvalnost Rusiji na spremnosti da nastavi konsultacije i podrži zajedničke diplomatske inicijative.
(Vijesti.ba)