
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine sutra će održati dvije sjednice - hitnu i redovnu, na kojima će razmatrati prijedlog zaštite domaće proizvodnje čelika, niz zakonskih izmjena u oblasti komunikacija, policijske strukture, državljanstva i pravosuđa, kao i izvještaje o radu državnih institucija i ratifikaciju sporazuma s Evropskom investicionom bankom (EIB) za infrastrukturne projekte u entitetu Republika Srpska.
Na hitnoj sjednici, koja počinje u 10 sati, poslanici će razmatrati uvođenje privremene zaštitne mjere prilikom uvoza čelika i proizvoda od čelika, s ciljem zaštite domaće proizvodnje.
Predlagači su poslanici Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Nermin Mandra i Midhat Čaušević.
Na redovnoj sjednici, koja slijedi u 12 sati, dnevni red obuhvata 27 tačaka.
Prva se odnosi na usvajanje zapisnika prethodne sjednice i izjašnjavanje o odgovorima na poslanička pitanja. Potom će biti razmatran Prijedlog dopune Poslovnika Doma (Denis Zvizdić), po hitnom postupku.
Više zakonskih prijedloga u prvom i drugom čitanju, a što se odnosi na izmjene Zakona o komunikacijama, Zakona o SIPA-i, Zakona o policijskim službenicima BiH, Zakona o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH, Zakona o državljanstvu BiH, Zakona o ličnoj karti, Krivičnog zakona BiH, te prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH.
Na dnevnom redu redovne sjednice su i izvještaji Kolegija o saglasnosti za razmatranje prijedloga zakona o radu u institucijama BiH, o zaštiti oznaka geografskog porijekla, o Sudu BiH i Apelacionom sudu BiH, te o inicijativama poslanika Nihada Omerovića vezanim za postupke zapošljavanja u Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Poslanici će razmatrati i godišnje izvještaje o radu komisija Doma, Vijeća nacionalnih manjina, Ombudsmena za ljudska prava, Tužilaštva BiH, Komisije za sukob interesa, kao i izvještaji o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom, te o radu nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima.
Kao 25. tačka bit će razmatrana Reformska agenda koju je podnijelo Vijeće ministara BiH.
Naredna tačka je prijedlog odluke o dopuni odluke o imenovanju članova stalnih komisija Doma.
Potom i davanje saglasnosti za ratifikaciju sporazuma o grantu između BiH i Evropske investicione banke za projekat Vodovod i kanalizacija RS II, koji obuhvata ulaganja u više općina, uključujući Doboj, Gradišku, Prijedor, Trebinje i druge.
Sjednice će, prema najavama, biti posvećene ključnim temama, od zaštite domaće industrije i izmjena zakonskog okvira u oblasti policije, pravosuđa i državljanstva, do razmatranja izvještaja institucija i ratifikacije međunarodnog sporazuma o infrastrukturnim ulaganjima.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja