26.06.2026 / 20:15 Svijet - Sastanak u Istanbulu

Bugarska i Turska razmatraju proširenje energetske saradnje

Bugarska i Turska razmatraju proširenje energetske saradnje
Foto: BTA
Ministrica energetike Bugarske Iva Petrova održala je sastanak s ministrom energetike i prirodnih resursa Turske Alparslanom Bayraktarom tokom svoje posjete Istanbulu, izvijestilo je danas Ministarstvo energetike, a ministri su se složili o potrebi proširenja energetske saradnje između Bugarske i Turske u nizu oblasti u kratkom roku.

Petrova je izjavila da je sporazum s kompanijom Botas odigrao važnu ulogu u osiguravanju sigurnosti snabdijevanja plinom tokom perioda neviđene neizvjesnosti na evropskim energetskim tržištima.

Pritom se osvrnula na sporazum s turskom energetskom kompanijom BOTAS iz 2023. godine, prema kojem je bugarska strana rezervirala kapacitet od 106,4 GWh/dan na turskim terminalima za regasifikaciju LNG-a i pristala plaćati za to 512.000 eura dnevno u periodu koji završava 2035. godine.

Tokom sastanka razgovarano je i o mogućnostima produbljivanja saradnje u oblasti energetske povezanosti, uključujući razvoj regionalnih energetskih koridora, koji su od ključnog značaja za diverzifikaciju snabdijevanja i jačanje energetske sigurnosti u jugoistočnoj Evropi.

Ministrica Petrova je 20. juna izrazila očekivanje da će sporazum s turskom kompanijom Botas i njegovi parametri biti u potpunosti ponovo pregovarani u roku od jednog ili dva mjeseca u kontekstu novih tržišnih uslova.

Trenutno su u toku stručni razgovori o ponovnom pregovaranju o sporazumu, objasnila je tada, javila je BTA.

(Vijesti.ba / FENA)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo