
Podatkovni centar snage jednog gigavata bit će izgrađen u okrugu Sturgeon i bit će Metin 33. objekt te vrste u svijetu. Kompanija posljednjih godina snažno ulaže u infrastrukturu za razvoj AI tehnologija, uključujući velike projekte u Sjedinjenim Američkim Državama.
Objavu projekta u Calgaryju predstavili su Metini direktori zajedno s premijerkom Alberte Danielle Smith i predstavnicima pokrajinske vlade, koja već godinama pokušava privući tehnološke kompanije iz Silicijske doline.
Alberta je izabrana zbog velikih rezervi prirodnog plina, povoljnijih cijena energije i hladne klime koja smanjuje troškove hlađenja velikih računarskih sistema.
Novi centar trošit će približno onoliko električne energije koliko koristi 800.000 domaćinstava. Meta će finansirati izgradnju nove elektrane i energetske infrastrukture kako bi izbjegla opterećenje postojeće mreže.
U projektu će sarađivati s lokalnom kompanijom Pembina Pipeline, koja će izgraditi plinsku elektranu Greenlight Electricity Centre. Elektrana bi trebala početi raditi krajem 2030. godine i dnevno trošiti oko 150 miliona kubnih stopa prirodnog plina.
Projekt je izazvao kritike jer se oslanja na fosilna goriva, dok kanadska strategija razvoja umjetne inteligencije predviđa korištenje čistije električne energije iz obnovljivih i niskougljičnih izvora.
Ipak, Alberta ostaje najpopularnija lokacija za nove podatkovne centre u Kanadi, iako zbog velikog oslanjanja na prirodni plin ima znatno veći intenzitet emisija električne mreže od državnog prosjeka.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja