
Švicarski Barry Callebaut, jedan od najvećih svjetskih proizvođača čokolade i proizvoda od kakaa, saopćio je da je u trećem kvartalu zabilježio rast obima prodaje prvi put u dvije godine, što ukazuje da se potražnja popravila nakon perioda visokih cijena kakaa.
Kompanija je objavila da je obim prodaje od marta do maja porastao za 5,7 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Za cijelu finansijsku godinu, koja završava krajem augusta, Barry Callebaut sada očekuje pad obima prodaje od oko jedan posto, što je blaže od ranijih tržišnih očekivanja, piše AFP.
U devet mjeseci finansijske godine obim prodaje pao je za 2,8 posto, na 1,5 miliona tona, dok je promet smanjen za 12,7 posto, na oko 9,5 milijardi švicarskih franaka.
Barry Callebaut, koji opskrbljuje velike svjetske proizvođače prehrambenih proizvoda, uključujući Nestlé, Hershey i Mondelez, ne prodaje direktno potrošačima, ali se njegovi rezultati prate kao važan pokazatelj globalne potražnje za čokoladom.
Potražnju su proteklih godina snažno pogodile rekordne cijene kakaa, zbog kojih su cijene čokoladnih proizvoda za potrošače značajno porasle.
Cijene kakaa posljednjih godina bile su izrazito nestabilne, pod utjecajem slabih berbi, geopolitičkih neizvjesnosti i ekonomskih pritisaka na ključnim tržištima.
Analitičari sada upozoravaju da bi novi rast cijena kakaa mogao otežati oporavak potražnje i dodatno pritisnuti finansijske rezultate kompanije.
(Vijesti.ba/Fena)
Chat čitatelja