
Prema Nacionalnoj strategiji za sprječavanje i borbu protiv organizovanog kriminala i teškog kriminala 2026. – 2030., trgovina kokainom ostaje jedna od najvećih prijetnji Albaniji zbog visoke dobiti, veza s međunarodnim kriminalnim mrežama i korištenja prihoda za pranje novca.
U dokumentu se navodi da, uprkos povećanju otkrivenih slučajeva, smanjenje zaplijenjenih količina ukazuje na to da se kriminalne grupe prilagođavaju pritisku institucija za provođenje zakona. Koriste sofisticiranije metode za prevoz, skrivanje, preradu i distribuciju narkotika.
„U razdoblju 2024. – 2025. oko 58 posto organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju na nacionalnom nivou bilo je uključeno u aktivnosti povezane s narkoticima. Procjenjuje se da trgovina kokainom nije samo problem javnog reda i sigurnosti a profit ostvaren ovom aktivnošću povećava finansijsku moć kriminalnih grupa te potiče korupciju i pranje novca“, stoji u spomenutoj strategiji.
Dokument također izražava zabrinutost zbog učestvovanja mladih u distribuciji i trgovini kokainom u dozama za konzumaciju. Trgovina kokainom povezana je i s upotrebom nasilja i oružja, zbog sukoba između grupa koje kontrolišu tržišta i opskrbu cesta, prenosi MIA.
Globalna trgovina ilegalnim drogama snažno raste, a proizvodnja kokaina i zapljene metamfetamina dostigle su rekordan nivo, pokazao je izvještaj Ujedinjenih naroda objavljeno u junu, upozoravajući na porast novih droga koje popunjavaju prazninu nastalu padom opskrbe heroinom.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja