20.07.2026 / 00:24 Mundijal 2026 - I pehar i veliki novac

Za titulu prvaka planete Španija dobila 43,7 miliona eura

Za titulu prvaka planete Španija dobila 43,7 miliona eura
Foto: EFE
Španija je novi svjetski prvak u fudbalu nakon što je u finalu Svjetskog prvenstva u Sjedinjenim Američkim Državama, poslije produžetaka, savladala Argentinu, rezultatom 1:0 za što će dobiti milione eura.

Pobjedonosni pogodak postigao je Ferran Torres u 106. minuti, čime je Španiji donio drugu titulu svjetskog prvaka nakon one osvojene 2010. godine. Argentina, aktuelni prvak iz Katara 2022. godine, tako nije uspjela odbraniti naslov.

Regularni dio susreta završen je bez pogodaka, a neposredno prije kraja 90. minute Argentina je ostala s igračem manje nakon što je Enzo Fernandez dobio crveni karton. Brojčanu prednost Španija je iskoristila u produžecima.

Španci su u 96. minuti postigli pogodak preko Nica Williamsa, ali je on poništen zbog prekršaja u začetku akcije. Deset minuta kasnije uslijedio je odlučujući trenutak utakmice. Pedri je ubacio loptu s desne strane, Williams je glavom spustio do Ferrana Torresa, koji je s nekoliko metara preciznim udarcem zatresao mrežu za konačnih 1:0.

Osim trofeja, Španija je osvojila i novčanu nagradu od 43,7 miliona eura, dok je Argentina kao poraženi finalist zaradila 28,8 miliona eura.

Uz nagrade za ostvareni plasman, sve reprezentacije dobijaju i posebna sredstva namijenjena pripremama i nastupu na završnici Svjetskog prvenstva.

(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo