16.08.2026 / 10:00 BiH - Ekipe i dalje na terenu

Požari kod Konjica pod kontrolom, ali opasnost nije prošla

Požari kod Konjica pod kontrolom, ali opasnost nije prošla
Foto: FENA
Požari na području Konjica tokom proteklog dana su lokalizirani zahvaljujući zajedničkom angažmanu vatrogasaca, specijaliziranih jedinica, mještana i podršci iz zraka.

Tokom subote gašenje je bilo usmjereno na dva kraka požara na području Džepske planine. Lijevi krak prema Brđanima, kao i desni krak prema naselju Džepi, uspješno su lokalizirani, saopćio je Operativni centar Civilne zaštite HNK-a.

Ipak, zbog vremenskih uslova postoji opasnost od ponovnog aktiviranja požara, zbog čega ekipe ostaju na terenu i pod stalnim nadzorom drže opožarena područja.

U gašenju su, uz Profesionalnu vatrogasnu jedinicu Konjic i radnike Šumarstva „Prenj“, učestvovali mještani i lovci. Na teren su upućene i dodatne snage Federalne civilne zaštite, uključujući sedam pripadnika, četiri terenska vozila i tri cisterne, dok je PVP Vogošća pomogla s osam vatrogasaca i tri vozila.

Veliku pomoć pružio je i helikopter Oružanih snaga BiH, koji je tokom jutra izveo pet preleta iznad požarišta i pomagao u gašenju.

Dežurne ekipe ostaju u pripravnosti kako bi brzo reagovale u slučaju ponovnog razbuktavanja vatre.

U ostalim dijelovima HNK-a tokom posljednja 24 sata zabilježeno je sedam vatrogasnih intervencija, što je manje nego prethodnih dana.

(Vijesti.ba / FENA)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo