Ministar zdravlja RS Alen Šeranić otvorio je danas u Banjoj Luci simpozijum sa međunarodnim učešćem povodom Svjetskog dana protiv sepse, a na kojem je rečeno da svakih 2,8 sekundi na svijetu umre jedna osoba od posljedica septičnog stanja.
Simpozijum organizuje Udruženje intenzivista za nehirurške grane i Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS.
- Cijeli septembar je posvećen podizanju nivoa svijesti kada je u pitanju borba protiv sepse. Ono što je zastrašujeće jeste to znamo da svakih 2,8 sekundi u svijetu jedna osoba umre od sepse, odnosno od posljedica septičnog stanja - rekao je dr Predrag Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS.
Na pitanje kakvo je stanje kod nas kada je u pitanju statistika u vezi sa tom bakterijskom infekcijom, Kovačević je naveo da zemlje koje su loše razvijene ili zemlje sa niskim resursima predstavljaju tamnu mrlju.
- Zastrašujuće je to da zemlje koje imaju loše resurse čine dvije trećine svjetske populacije. Iz tih zemalja i sredina imamo malo publikovanih radova pa se zato malo i zna. To je najveći problem. I naše statistike nisu baš tako uredne - ocijenio je Kobačević.
Kada je u pitanja naša sredina u pogledu sepse, kako je dodao Kovačević, najveći problem kreće iz prehospitalnog nivoa.
- Jako je bitno rano prepoznati sepsu, odnosno infekciju koja bi mogla dati septično stanje i da bolest preveniramo u tzv. zlatnom satu i da što prije damo antibiotik - rekao je Kovačević.
On je naveo da se na UKC RS svaki dan neko liječi od sepse, a da liječenje oboljelih od sepse na intenzivnom odjelu UKC RS traje i do mjesec dana.
Kovačević je dodao da u proteklih osam godina kod nas postoji značajan iskorak u pogledu objavljivanja naučnih radova publikovanih u međunarodnim časopisima.
- Istraživačka djelatnost je neraskidivi dio zdravestvene dejatlnosti - podsjetio je Kovačević.
Doktor Nataša Milivojevič, neurolog, intenzivista iz Slovenije, istakla je kako je sepsa, inače izuzetno kompleksna bolest, dobar indikator zdravstenog sistema.
- Svaka karika zdravstvenog sistema mora da djeluje dobro da bi se sepsa mogla prepoznati, da bi se napravila dijagnostika i da bi se liječenje moglo napraviti kako treba. Mi u Sloveniji smo spremni da pomognemo u stučnom smislu - rekla je ona.
Dekan Medicinskog fakulteta Banja Luka Ranko Škrbić rekao je da se ne smije zaboraviti da UKC RS ima jedan od najrazvijenih centara intenzivne medicine za nehirurške grane koji je daleko odmakeo u liječenju i zbrinjavanju pacijeneta. Centar UKC RS je, po njegovim riječima, napravio mrežu manjih centara u drugim bolnicama.
- To je bio dodatni razlog zašto smo morali da mijenjamo nastavni plan i program na Fakultetu, da idemo u korak sa novim trendovima, pa smo uveli i predmet Intenzivna medicina na dodiplomskoj nastavi. Tako naši studenti, sutra mladi doktori budu već dobrano obučeni da mogu da shvate značaj intenzivne medicine i da mogu da prepoznaju kritično oboljelog i onog koji ide ka kritičnom stanju - rekao je Škrbić.
Na Medicinskom fakultetu uvedena je subspecijalizacija iz intenzivne medicnie, te se, kako Škrbić tvrdi, posvećuje mnogo paženje u istraživanju kako bi bili vidljivi na mapi svijeta.
Alen Šeranić, ministar zdravlja RS, ocijenio je da sepsa danas predstavlja veliki javni zdravstveni problem.
- Liječenje je kompleksno, izazovno i potrebno je multidisciplinarno da se liječe pacijenti jer nerijetko otkazuje više organa tako da morate da imate i neurologa i kardiologa i nefrologa i svi zajedno predstavljaju tim koji liječe samu sepsu - objasnio je Škrbić.
Sepsa se nužno ne može i ne smije, kako kaže, povezivati sa interhospitalnim infekcija, odnosno sa infekcijama koje su evidentirane u zdravstvu.
- Infekcija može da dođe iz naše sredine, pa je sljedeći korak da se više pažnje uloži u radu sa kolegama iz primarne zdrvastvene zaštite, hitne pomoći i urgentnih centara - dodao je Šeranić.
(Vijesti.ba / FENA)