17.09.2024 / 13:57 Kultura - Konjic

Festival glumca BiH ugostio izložbu 'creAction'

Festival glumca BiH ugostio izložbu 'creAction'
Foto: FENA

U okviru popratnog programa 11. festivala glumca Bosne i Hercegovine u Konjicu je u ponedjeljak navečer svečano otvorena putujuća izložba "creAction" u galerijskom prostoru JU Narodnog univerziteta.

Izložbu je, uz potporu američke humanitarno-razvojne agencije Catholic Relief Services – CRS, priredio Centar za mirovno obrazovanje – CMO u okviru projekta Pokret za ekološko obraćenje.

Izložba creAction predstavlja umjetničku akciju u službi zaštite okoliša, a nadahnuta je enciklikom pape Franje o brizi za zajednički dom. Naziv enciklike – Laudato si' – potječe iz Pjesme stvorova sv. Franje Asiškog na čijoj karizmi i duhovnosti, priznatoj i nadaleko izvan Katoličke crkve, počiva, saopćili su organizatori.

Na početku samog otvorenja voditelj projekta Pokret za ekološko obraćenje i usto idejni začetnik izložbe Alen Kristić nazočne je upoznao s vizijom iz koje je proistekla izložba creAction.

"Svjestan radikalne ugroženosti nastanjivosti našeg planeta, papa Franjo je u svojoj ekološkoj enciklici Laudato si' pozvao sve ljude na ekološko obraćenje čiji bi plod trebalo biti hitno stvaranje sveobuhvatne koalicije za očuvanje našeg zajedničkog doma u kojoj bi upravo vjernici i vjernice na temelju religijske ekološke baštine trebali biti jedan od najsnažnijih i najodvažnijih glasova", rekao je Kristić.

Osvrnuvši se na odabrane paradigmatične ekoteološke smjernice pape Franje, ali i njegovih prethodnika, kao sastavnog dijela katoličko socijalnog nauka, gvardijan Franjevačkog samostana sv. Ivana Krstitelja u Konjicu fra Ferdo Boban je nazočne potaknuo da poput svetog Franje Asiškog pokušaju iznova u svakom stvorenju prepoznati brata i sestru.

"Želja svetog Franje je da na prirodu gledamo kao na knjigu preko koje nam govori sam Bog", podcrtao je fra Ferdo.

Istaknuvši da je zaštita okoliša jedno od krucijalnih pitanja vjere jer se u načinu na koji se odnosimo prema prirodnom okruženju zrcali način na koji se odnosimo prema sebi, bližnjima, ali i samom Bogu, paroh i starješina crkve sv. Vasilija Velikog u Konjicu Branimir Borovčanin iznio je uvjerenje da je sprječavanje ekološke katastrofe nemoguće bez našeg distanciranja od neobuzdanog konzumerizma "koji nas naprosto tjera da tražimo ispunjenost života u tome da se ima, a ne u tome da se bude“.

Glavni imam Medžlisa IZ Konjic Refik ef. Delić naglasio je da bi se čovjekov poziv da bude namjesnik i namjesnica Božja na zemlji trebao upravo ogledati u tome da ne bude izvor nereda u stvorenom svijetu nego čuvar čudesne ravnoteže koju je Bog utkao u prirodu na dobro svih svojih stvorenja.

"Činjenje bilo kakvog nereda, a pogotovo ekološkog nereda, nespojivo je s vjerničkom egzistencijom“, zaključio je Refik ef. Delić.

Članica Amaterskog pozorišta Neretva iz Konjica Lara Junuz, u pratnji kolegice Amine Gagić, u svom obraćanju nazočne je podsjetila da se ekološke katastrofe i zločini više ne zbivaju samo na drugim kontinentima, nego i pred našim kućnim pragovima, kao što to pokazuje ubijanje rijeke Neretve.

Književnik i glazbeno-književni kritičar Amer Tikveša, autor izložbe i dijela fotografija, kontemplativnosti je označio kao temeljnu poveznicu svojih fotografija i najupečatljivijih poruka enciklike, dok je predsjednik Ekološko-humanitarne udruge Gotuša iz Fojnice Robert Oroz, autor drugog dijela fotografija, pojasnio da je većina njegovih fotografija nastala na mjestima konkretnih bh. borbi za zaštitu okoliša.

Postavka izložbe creAction, čije grafičko oblikovanje potpisuje Ivana Ibrović, u galerijskom prostoru JU Narodnog univerziteta u Konjicu ostat će do 23. rujna čime će biti okončan prvi putujući ciklus njezinih izlaganja, stoji u saopćenju.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo