Nacrt rezolucije pripremile su članice Vijeća, Alžir, Ekvador, Gvajana, Malta, Mozambik, Južna Koreja, Sijera Leone, Slovenija i Švicarska, a na glasanju je dobio 14 glasova.
Rezolucijom se zahtijeva hitan, bezuslovni i trajni prekid vatre koji će se poštovati od strane svih strana, uz ponavljanje zahtjeva za trenutnim i bezuslovnim oslobađanjem svih talaca, dok se Vijeće sigurnosti poziva da ispuni svoju odgovornost za održavanje međunarodnog mira i sigurnost.
U njemu je istaknuta pogoršana humanitarna kriza i zahtijeva se trenutni pristup civilnog stanovništva u Pojasu Gaze osnovnim uslugama i humanitarnoj pomoći koja je neophodna za njegov opstanak.
Nacrt rezolucije odbacuje “svaki napor da se Palestinci izgladnjuju“ i poziva na “omogućavanje punog, brzog, sigurnog i neometanog ulaska humanitarne pomoći u velikim razmjerima širom Pojasa Gaze“.
Pozivajući sve strane da se pridržavaju međunarodnog humanitarnog prava, posebno u pogledu zaštite civila i civilne infrastrukture, zatražena je i provedbu Rezolucije Vijeća sigurnosti 2735, koja uključuje odredbe za taoce, palestinske zatvorenike i povlačenje izraelskih snaga iz Gaze.
Međutim, delegacija SAD-a uložila je veto i spriječila usvajanje rezolucije.
Carolyn Rodrigues-Birkett, izaslanica Gvajane u UN-u, rekla je da je rezolucija pred Vijećem proizvod višenedjeljnih konsultacija svih članova Vijeća sigurnosti.
“To je potaknuto dubokom zabrinutošću Vijeća zbog katastrofalne humanitarne situacije u Gazi, uključujući ono što se odvija na sjeveru Gaze i potrebom za hitnim odgovorom na tu situaciju“, rekla je ona.
Zamjenik američkog izaslanika pri UN-u Robert Wood rekao je nakon glasanja da su jasno stavili do znanja tokom pregovora da SAD neće podržati bezuvjetni prekid vatre koji nije uspio osloboditi taoce, i da trajan kraj rata mora doći samo s oslobađanjem zarobljenika.
“Jednostavno rečeno, ova rezolucija bi poslala opasnu poruku Hamasu. Nema potrebe da se vraćate za pregovarački sto“, dodao je on, optužujući palestinsku grupu otpora da odbacuje sporazume o prekidu vatre.
SAD je i prethodno u još tri navrata ulagao veto na nacrte rezolucija Vijeća sigurnosti kojima se pozivalo na hitan prekid vatre u Gazi i to u oktobru 2023, decembru 2023. i u februaru ove godine.
(Vijesti.ba)