04.12.2024 / 14:43 Obrazovanje - Foto

Univerzitet u Sarajevu obilježava 75 godina postojanja

Univerzitet u Sarajevu obilježava značajan jubilej – 75 godina postojanja i djelovanja kroz niz događaja pod nazivom 'Svečani decembarski dani', kojima odaje priznanje svojoj tradiciji, dostignućima i viziji budućnosti.

Centralna manifestacija ovogodišnjeg obilježavanja bila je svečana sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu i promocija profesora emeritusa, koja je danas održana u Narodnom pozorištu u Sarajevu.

Događaj je okupio istaknute članove akademske zajednice, predstavnike vlasti, društvenog života, te studente, partnere i prijatelje Univerziteta.

Rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović u svom obraćanju kazao je da je to najstarija i najveća visokoobrazovna institucija u Bosni i Hercegovini.

Podsjetio je da korjeni visokog školstva u Bosni i Hercegovini sežu mnogo dalje u prošlost, sve do  prve polovine 16. vijeka, te da je ovo jedan od rijetkih prostora koji u kontinuitetu baštini obrazovne institucije visokog obrazovanja gotovo pola milenija.

- U posljednjih 30 godina postigli smo mnogo, krenuvši od devastirane materijalne i ljudske osnovice.  Danas smo kolektiv od 24.000 studenata i više od 2.700 hiljada uposlenika, sa ukupno 31 članicom. U posljednjih pet godina na UNSA upisano je ukupno 22.391 brucoš i brucošica, a u zadnje dvije godine bilježimo porast upisa, kazao je rektor Zaimović.

U istom periodu diplome o završetku studija dobilo je ukupno 21.460 diplomanata i magistranata.

- Kao Univerzitet djelujemo u svim naučnim oblastima, a zahvaljujući bogatoj ponudi akademskih disciplina koje se proučavaju na više od 400 studijskih programa fakulteta i akademija, ali i atmosferi koja ohrabruje kritičku misao i naučni rad, naš Univerzitet konstantno bilježi napredovanje na globalnim rang listama i sve bolju povezanost sa univerzitetskim zajednicama u inostranstvu - istaknuo je Zaimović.    

Naglasio je da je UNSA u periodu od 2019. zaključno sa krajem 2023. godine ostvario učešće u 1.327 naučno-istraživačka,  stručna i umjetnička projekta univerzitetske razine.

- Samo u 2023. giodini Univerzitet i članice Univerziteta učestvovale su u realizaciji 635 projekata, od čega 226 međunarodnih sufinasiranih iz EU i drugih međunarodnih fondova,  te 409 projekata sufinasiranih iz budžeta Kantona Sarajevo, kao i putem entitetskih ili državnih fondova – kazao je Zaimović.

Naveo je da su u proteklih pet godina umjetničke akademije UNSA učestvovale u skoro 200 umjetničkih i umjetničko – istraživačkih projekata, kao i u više od 600 javnih umjetničkih predstavljanja,  izložbi, manifestacija i koncerata.

- U okviru medicinske, prirodno-matematičke i biotehnološke grupacije razvijeni su najmoderniji biotehnološki kapaciteti te su značajno unaprijeđene i modrenizirane laboratorije. U oblasi tehničkih nauka kapacitiraju se najsavremanije laboratorije,  zavodi i centri koji danas mogu prihvatiti izazov razvoja najmodernijih inovativnih rješenja – kazao je Zimović.     

Rektor UNSA osvrnuo se i na kapitalna ulaganja te visokoškolske ustanove, prije svega na strateški važan projekat izgradnje nove univerzitetske biblioteke, čije se okončanje radova očekuje krajem naredne godine.

Pored toga nedavno je u upotrebu svečano predat novi objekat Fakulteta zdravstvenih studija. Uskoro se očekuje i puštanje u rad bazena na Fakultetu za sport i tjelesni odgoj, dok je u završnoj fazi izgradnja objekta Akademije scenskih umjetnosti.

Rektor Zaimović posebno se osvrnuo na osporavanje svih temeljnih akata i svih ključnih tijela UNSA, prvi put u 75 godina njihove historije.

- Na marginama dnevno političke svakodnevnice dva zakona koja su okvir za rad Univerziteta dovedena su u pitanje bez iznošenja stručne argumentacije. Prvi put u historiji naše kuće zahtijeva se prijevremena smjena članova Upravnog odbora Univerziteta, te su van snage stavljene odredbe važećeg Statuta, kao temeljnog akta Univerziteta, dok se osporavaju akti Senata kao krovnog tijela Univerziteta. Kao posljednje u nizu osporava se i autonomno pravo Senata za izbor rektora univerziteta – kazao je Zaimović.

Naveo je da Univerzitet u Sarajevu i tijela Univerziteta moraju ostati samostalni i bez miješanja donositi odluke vezane za rad i djelovanje, te da na tome moraju istrajati kao akademska zajednica.

Predsjedavjući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić u svom obraćanju  kazao je da je Univerzitet u Sarajevu "najznačajnija obrazovna naučno-istraživačaka institucija BiH koja je proteklih 75 godina u  mirnodopsko, a posebno u ratno vrijeme, bila intelektualni svjetionik BiH, najzaslužnija za ozbiljan  ekonomski društveni, intelektualni i akademski razvoj BiH".

- Očekujem da će  Univerzitet u Sarajevu i dalje biti lučonoša i nosilac obrazovnog sistema BiH, da će i dalje raditi na naučno-istraživačkim radovima, na izvrsnosti, pozicioniranju i Univerziteta i BiH na visokoj ljestvici unutar  međunarodnog visokoobrazovnog sistema. UNSA je jedan od ključnih stubova na koji treba da se oslone i politika, ekonomija i kompletno društvo.  Mislim da su svi građani BiH, a posebno akademska zajednica, izuzetno ponosni na postojanje i ukupno funkcioniranje Sarajevskog univerzitata – kazao je Zvizdić.

Prisutnima su se obratili i predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić, rektorica Univerziteta u Tuzli prof. dr. Nermina Hadžigrahić, uime Akademije nauke i umjetnosti BiH akademik dr. Husnija Kamberović, te predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Imran Pašalić.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo