Time se Bitcoin svrstava na vrlo kratku listu od samo sedam imovina ili kompanija koje su premašile tržišnu kapitalizaciju od 2 biliona dolara. Ostale na toj listi su zlato i tehnološki giganti NVIDIA, Apple, Microsoft, Alphabet (Google) i Amazon.
Historijski rast Bitcoina na 100.000 USD po tokenu dolazi uslijed značajnih strukturnih promjena na tržištu, potencijalnih regulatornih promjena u SAD-u pod administracijom Donalda Trumpa, te institucionalnog prihvaćanja koje je potaknuto uspjehom Bitcoin ETF-ova. S razgovorima o američkim strateškim rezervama Bitcoina i sve većim brojem kompanija koje dodaju Bitcoin u svoje korporativne trezore, nalazimo se na pragu istinskog globalnog mainstream usvajanja.
Današnja prekretnica označava ključni trenutak u Bitcoinovom putu od nišne imovine do glavnog financijskog instrumenta, privlačeći sve više institucionalnih i malih investitora. Ovo jača narativ i sentiment koji pozicioniraju kriptovalute kao ključni dio financijskog ekosistema i potiču šire usvajanje.
Pokretači rasta:
• Promjena makroekonomskih uvjeta: Nedavna promjena u makroekonomskim uvjetima imala je značajan utjecaj na rast Bitcoina. Smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi nakon dužeg perioda pooštravanja monetarne politike i porast globalne likvidnosti doveli su do prelijevanja kapitala u imovinu koja se percipira kao otporna na inflaciju i oskudna. Bitcoin, sa svojom fiksnom ponudom od 21 milion kovanica, ističe se kao prirodna zaštita od devalvacije FIAT valuta, što je potaknulo povećanu potražnju.
• Perspektiva kriptovalutama naklonjene Trumpove administracije: Izgled za administraciju naklonjenu kriptovalutama pod Trumpovim vodstvom unio je optimizam na tržište, uz obećanja iz kampanje da će SAD transformisati u globalni kripto centar. Retorika o Američkoj strateškoj rezervi Bitcoina i potencijalne regulatorne promjene dodatno povećavaju povjerenje investitora.
• Agresivna kupovina Bitcoina od strane Microstrategy: Značajne akvizicije Bitcoina od strane Microstrategy ističu rastući trend korporativnih trezora koji usvajaju digitalnu imovinu. Kompanija sada posjeduje 1,5% ukupne ponude Bitcoina. Druge kompanije, poput Marathon Digitala, slijede ovaj primjer, ukazujući na širu tranziciju prema Bitcoinu kao strateškoj imovini.
• Uvođenje Bitcoin ETF-ova: Nedavno uvođenje Bitcoin ETF-ova i opcija za Bitcoin ETF-ove olakšalo je institucionalnim investitorima pristup Bitcoinu i upravljanje rizicima. Značajni prilivi kapitala u ove ETF-ove značajno su doprinijeli rastu, a Bitcoin je sve bliži daljoj integraciji u glavne financijske tokove.
(Vijesti.ba)