18.12.2024 / 21:11 BiH - Ministrica obrazovanja KS

Hota-Muminović: Stvaramo sistem koji je prilagođen potrebama svakog djeteta

Hota-Muminović: Stvaramo sistem koji je prilagođen potrebama svakog djeteta
Foto: Press KS
Zajedno radimo na stvaranju sistema koji je prilagođen potrebama svakog djeteta. Prava djece s teškoćama na kvalitetno obrazovanje i podršku nisu samo obaveza, već i odgovornost cijelog društva, poručila je danas na Ilidži ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, učestvujući na konferenciji o zapošljavanju osoba s invaliditetom pod nazivom “Pristupačnost, inkluzivna rješenja i ekonomske prilike”.

Ona je sudjelovala u panelu “Razmjena znanja i iskustva država članica EU i Bosne i Hercegovine” s predstavnicima European Down syndrome association (EDSA), Associazione Italiana Persone Down (AIPD), Udruženja Život s Down sindromom FBiH...

Prilikom panela naglašeno je da se u Kantonu Sarajevo poduzimaju značajni koraci ka osiguravanju prava na obrazovanje za osobe s invaliditetom, u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, te da Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS kontinuirano radi na unapređenju inkluzivnog obrazovanja kroz donošenje novih zakonskih rješenja, pedagoških standarda i razvoj podrške učenicima s teškoćama.

Istaknuti su ključni projekti koji su realizirani u saradnji s relevantnim ustanovama i institucijama, uključujući uspostavu centara za rani rast i razvoj, povećanje broja asistenata u odjeljenjima, te uključivanje stručnjaka poput logopeda i edukatora-rehabilitatora u odgojno-obrazovne procese. Od 2024. godine angažirano je više od 380 asistenata, što je značajan napredak u poređenju s 2018. godinom.

Programi stručnog usavršavanja nastavnika i stručnih saradnika dodatno osiguravaju kvalitetnu podršku učenicima, dok se kroz interresornu saradnju unapređuju rani tretman i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Ministarstvo ostaje posvećeno inkluziji kao jednom od osnovnih principa ljudskih prava i obrazovanja.

Cilj današnje konferencije bio je omogućiti dijalog među stručnjacima, predstavnicima vlasti, poslodavcima, organizacijama civilnog društva, osobama s invaliditetom i drugim relevantnim akterima, te razmijeniti znanja i iskustva, kako na nivou Bosne i Hercegovine, tako i između BiH i zemalja članica EU. Na konferenciju su predstavljena dosadašnja iskustva i primjeri dobre prakse, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.


(Vijesti.ba/FENA)

Izdvajamo