Prema izjavi na web stranici agencije, izuzeci će biti napravljeni za imenovano osoblje odgovorno za kritične funkcije, ključno rukovodstvo i posebno određene programe.
USAID-ova web stranica je u subotu isključena, a uklonjeni su i njeni službeni X i Instagram nalozi.
Osnovno osoblje za koje se očekuje da će nastaviti s radom bit će obaviješteno od strane rukovodstva agencije do četvrtka, 6. februara u 15 sati po lokalnom vremenu, navodi agencija u saopćenju na web stranici, koja je ponovo vraćena u funkciju.
Za osoblje USAID-a koje je trenutno angažovano izvan SAD-a, agencija, u koordinaciji sa misijama i State Departmentom, priprema plan za organizovanje i finansiranje povratnih putovanja u SAD u roku od 30 dana. Pored toga, ugovori za izvođače ličnih usluga (PSC) i izvođače institucionalne podrške (ISC) koji se ne smatraju neophodnim bit će raskinuti, dodaje se.
USAID je rekao da se izuzeci od slučaja do slučaja i produženja povratnog putovanja mogu odobriti na osnovu ličnih ili porodičnih poteškoća, zabrinutosti zbog mobilnosti ili sigurnosti ili drugih razloga, uključujući vrijeme školovanja zavisnih osoba, medicinske potrebe i trudnoće.
Otprilike dvije trećine od 10.000 zaposlenih u USAID-u stacionirano je u inostranstvu u više od 60 zemalja i regionalnih misija, prema izvještaju Kongresne istraživačke službe iz januara 2025.
Najava dolazi usred širih napora Trumpove administracije da raspusti USAID, uključujući zamrzavanje većine strane pomoći i razgovore o integraciji agencije u State Department. Promjene su izazvale zabrinutost među humanitarnim organizacijama u pogledu budućnosti američkih globalnih programa pomoći.
Najnovije akcije protiv USAID-a uslijedile su nakon izvršne naredbe koju je prošlog mjeseca izdao predsjednik Donald Trump kojom se obustavlja sva strana pomoć na 90 dana.
Trump je kritikovao USAID, nazivajući njegovo osoblje "radikalnim ljevičarskim luđacima".
U fiskalnoj 2023. godini, USAID je upravljao sa više od 40 milijardi dolara federalne potrošnje – manje od jedan posto ukupnog federalnog budžeta – finansirajući projekte pomoći u oko 130 zemalja, uključujući Ukrajinu, Etiopiju, Jordan, Demokratsku Republiku Kongo, Somaliju, Južni Sudan i Siriju.
(Vijesti.ba)