31.03.2025 / 11:03 Zanimljivosti - Zastrašujuće otkriće

Naučna analiza sastava karmina mogla bi vas natjerati da ga ne kupujete

Naučna analiza sastava karmina mogla bi vas natjerati da ga ne kupujete
Foto: Ilustracija
Istraživači sa UC Berkeley's School of Public Health testirali su 32 različita karmina i sjajila za usne koji se najčešće mogu naći u drogerijama i robnim kućama. Otkrili su prisustvo olova, kadmija, hroma, aluminija i pet drugih metala, od kojih su neki pronađeni u koncentracijama koje bi mogle izazvati zabrinutost za zdravlje.

Njihovi nalazi objavljeni su u časopisu Environmental Health Perspectives.

Prethodne studije također su otkrile prisutnost metala u kozmetici, ali istraživači sa UC Berkeley procijenili su rizik analizirajući koncentraciju otkrivenih metala, kao i potencijalni dnevni unos tih metala od strane potrošača, upoređujući ga sa postojećim zdravstvenim smjernicama.

"Nije problem samo pronalaženje ovih metala; bitni su nivoi tih metala", rekla je glavna istraživačica studije, profesorica Ketrin Hamond, stručnjakinja za zdravstvene nauke o životnoj sredini.

"Neki od toksičnih metala javljaju se u koncentracijama koje bi mogle imati dugoročne efekte."

Ruž za usne i sjaj za usne predstavljaju posebnu brigu jer se ti proizvodi često gutaju ili apsorbuju kroz usne, pomalo, tokom dana, objasnili su autori studije. Istraživači su razvili definicije za prosečnu i visoku upotrebu šminke za usne na osnovu podataka o upotrebi koje su žene prijavile u prethodnim studijama. Prosečna upotreba definisana je kao svakodnevno gutanje 24 miligrama šminke za usne, dok oni koji redovno nanose ruž i ponovo ga apliciraju više puta tokom dana spadaju u kategoriju visoke upotrebe, što iznosi 87 miligrama dnevno.

Korišćenjem prihvatljivih dnevnih unosa izvedenih iz ove studije, prosečna upotreba nekih ruževa i sjajila za usne rezultirala bi prekomjernom izloženošću hromu, koji je kancerogen i povezan s tumorima želuca. Velika upotreba ovih proizvoda može dovesti do potencijalno prekomjernog izlaganja aluminijumu, kadmiju i manganu.

Izlaganje visokim koncentracijama mangana tokom vremena povezano je s toksičnošću za nervni sistem. Olovo je pronađeno u 24 proizvoda, ali u koncentraciji koja je uglavnom bila niža od prihvatljivog nivoa dnevnog unosa. Međutim, nivoi olova i dalje izazivaju zabrinutost, posebno za malu djecu koja se ponekad igraju sa šminkom, jer nijedan nivo izloženosti olovu nije smatran sigurnim za njih, navode istraživači.

Autori studije ističu da za većinu odraslih nema razloga da bacaju svoj ruž ili sjajilo za usne, ali količina pronađenih metala ukazuje na potrebu za većim nadzorom zdravstvenih regulatora.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo