Plenković se s Wrightom sastao na marginama sastanka na vrhu Inicijative triju mora (3SI) koji se u ponedjeljak i utorak održava u glavnom gradu Poljske.
"Sa snažnim rastom BDP-a i A nivoom kreditnog rejtinga želimo privući nova ulaganja američkih kompanija i dinamizirati privrednu razmjenu", napisao je Plenković u utorak na X-u.
Članice Inicijative triju mora (3SI) su Hrvatska, Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija, Austrija, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Rumunija, Bugarska i Grčka, a ta platforma od samog početka 2015. ima snažnu podršku Washingtona, podsjeća Hina.
"Želimo nastaviti graditi bliske i savezničke odnose sa SAD-om, čemu pridonosi i energetska saradnja, tim više što je 65 posto brodova koji su doveli plin do LNG terminala dolazi iz SAD-a", naglasio je hrvatski premijer.
Inicijativa se od početka temeljila na snažnim transatlantskim odnosima pa je tako SAD i njezin strateški partner - uz Njemačku, Evropsku komisiju i Japan - a svoj interes za taj projekt pokazao je i američki predsjednik Donald Trump, koji je tada obnašao prvi mandat u Bijeloj kući, dolaskom na samit u Varšavi 2017. čime joj je dao politički zamah.
Godinu dana poslije u Bukureštu je na samitu učestvovao ministar energetike Rick Perry koji je već tada jasno rekao da bi Evropa trebala diverzificirati izvore energije naglasivši, a citirajući Trumpa, da "SAD neće nikada koristiti energiju da bi vas kažnjavala niti će to dopustiti drugima."
Ovoga puta Washington je ponovo poslao ministra energetike Wrighta što pokazuje, po analitičarima, da inicijativa i dalje ima interes Trumpove administracije.
Wright je u ponedjeljak Reutersu rekao da će se isporuke ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a nastaviti povećavati.
Sjedinjene Države najveći su svjetski izvoznik ukapljenog prirodnog plina (LNG) i odigrale su važnu ulogu u opskrbi Evrope otkako je ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine značajno smanjila količinu ruskog plina koji se isporučuje u Evropu, ističe Reuters.
"S terminalima na Krku za naftu i ukapljeni plin, Hrvatska postaje regionalno energetsko čvorište", istakao je hrvatski premijer.
S obzirom da Inicijativa triju mora obuhvaća gotovo polovicu zemalja Evropske unije, onih na istočnom krilu između Baltika, Jadrana i Crnog mora, nadalje radi na jačanju energetske, prometne i digitalne infrastrukture, i područje je Evropske unije koje vrlo brzo raste - jasan je interes američkih investitora, smatraju analitičari.
Iako je inicijativa otvorena za članstvo samo državama članicama Evropske unije zbog jedinstvenog zakonodavnog sistema, te jednostavnijeg ostvarivanja ciljeva, ona je otvorena za partnerstvo i drugim državama.
Tako bi se od ranije pridruženim članicama Moldaviji i Ukrajini u utorak u tom statusu inicijativi trebale priključiti i Crna Gora i Albanija, a uz strateške partnere SAD, Njemačku, EK i Japan, dobit će i nove - Tursku i Španiju.
(Vijesti.ba / FENA)