Zastupnici kosovske Skupštine nisu ni u utorak izbrali Albulenu Haxhiu, koju je predložio pokret Samoopredjeljenje (Vetëvendosje) za predsjednicu Skupštine pa je tako po osmi put propalo konstituisanje Skupštine Kosova.
Institucionalnoj krizi na Kosovu zasada se ne nazire kraj dok pokret Samoopredjeljenje ostaje pri svoj odluci i za predsjednicu Skupštine i dalje predlaže Albulenu Haxhiu a oporbeni zastupnici inzistiraju da pobjednička stranka na parlamentarnim izborima predloži novog kandidata.
Na današnjoj sjednici Albulenu Haxhiu podržala su 54 zastupnika što je manje nego na prethodnim sjednicama, a prema pravilniku, konstituirajuća sjednica završava se izborom predsjednika i potpredsjednika nakon čega slijedi izbor nove kosovske vlade.
Na izborima u februaru Samoopredjeljenje je osvojilo 48 mandata. Demokratska stranka Kosova (PDK) Memlija Krasniqija osvojila je 24 mjesta, dok je Demokratski savez Kosova (LDK) Lumira Abdixhikua osvojio 20. Koalicija Saveza za budućnost Kosova (AAK) bivšeg premijera Ramusha Haradinaja ima osam mjesta.
Devet od deset mjesta u parlamentu srpske manjine osvojila je Srpska lista koju podržava službeni Beograd.
No već u noći izbora bilo je jasno da je pobjeda pokreta Samoopredjeljenje kosovskog premijera Albina Kurtija, nedostatna da sam formira vladu, jer Vetëvendosje nije dobio apsolutnu većinu.
Komesarka Evropske unije za susjedstvo i proširenje Mara Kos kazala je da Evropska komisija sada na prvom mjestu očekuje uspostavu nove vlade na Kosovu kako bi znala s kim će pregovarati.
Glasnogovornik Evropske unije (EU) Guillaume Mercier upozorio je prošle sedmice u Bruxellesu kako je u interesu Kosova da brzo formira svoje institucije, jer je to važno za provedbu evropskih reformi i za napredovanje na tom putu.
Iz EU ističu kako je konstituiranje parlamenta unutarnje pitanje Kosova, no neki europski diplomati strahuju kako bi odlaganje formiranje stabilnih institucija poslije izbora moglo ostaviti posljedice po evropski put Kosova.
Iako je Kosovo među prvima u regiji usvojilo Plan rasta i Reformsku agendu, ne može dobiti prve isplate iz tog plana bez ratifikacije sporazuma o sredstvima i kreditu s EU u skupštini Kosova.
(Vijesti.ba / FENA)