Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u intervjuu za NBC News da će produžiti rok unutar kojeg ByteDance može prodati američki dio TikToka, čime bi se izbjegla njegova zabrana na američkom tržištu. Time je Trump već treći put dao odgodu, ovaj put do 19. juna, dok su prethodni rokovi istekli u januaru i aprilu.
Iako TikTok koristi 170 miliona Amerikanaca, što ga čini jednom od najutjecajnijih platformi među mladima, on je već godinama pod povećalom američkih političara. Službeni razlog za zabrinutost je nacionalna sigurnost, jer se strahuje da bi podaci američkih korisnika mogli završiti u rukama kineske vlade. Međutim, politička pozadina ovog slučaja seže daleko šire.
Odluka da se TikToku da još jedna šansa dolazi u trenutku kad Trump vodi tvrdu trgovinsku politiku prema Kini. Njegova administracija na kinesku je robu uvela carine od čak 145 posto, što značajno opterećuje kinesku privredu. Trump je jasno dao do znanja da neće sniziti te carine samo kako bi pokrenuo pregovore, ali nagovijestio je da bi ih mogao smanjiti ako se postigne širi sporazum. Time TikTok postaje dio šire trgovinske slagalice, a ne samo izolirani slučaj.
Domaća politička dimenzija ovog pitanja jednako je važna. Trump je priznao kako mu je TikTok pomogao pridobiti mlade birače na predsjedničkim izborima 2024., što objašnjava njegovu iznenadnu blagonaklonost prema aplikaciji. Izjava da će zaštititi TikTok pokazuje koliko je svjestan političkog utjecaja te platforme.
Međutim, Trumpova odluka nije naišla na odobravanje sa svih strana. Demokrati tvrde da predsjednik nema pravnu ovlast za samostalno produženje roka i dovode u pitanje zakonitost eventualnog dogovora. Osim toga, još uvijek nije riješen ključni problem: Kina je već signalizirala da neće odobriti prodaju TikTokovih američkih operacija dok su na snazi visoke američke carine. Time cijeli dogovor visi u zraku, jer obje strane čekaju na političke signale koje bi mogle pretvoriti u ustupke.
Ovo pitanje ima i šire implikacije. TikTok je postao simbol globalnog tehnološkog takmičenja između SAD-a i Kine, slično kao što su to prije bili Huawei i ZTE, piše CNN.
(Vijesti.ba)