09.05.2025 / 13:29 Svijet - Tehnološki napredak

Kako je Pakistan kineskim raketama srušio indijske avione

Kako je Pakistan kineskim raketama srušio indijske avione
Foto: X

S obzirom na to da se čini kako je u toku novi rat između Indije i Pakistana, stičemo uvid u to kako se vojske ovih dviju zemalja međusobno sukobljavaju.

Do sada se sukob ne odvija onako kako su mnogi pretpostavljali, piše The National Interest.

U danima koji su prethodili otvorenom neprijateljstvu između ove dvije zaraćene sile na potkontinentu, mnogi stručnjaci su jednostavno pretpostavljali da će Indijci nadjačati svoje pakistanske susjede jer su veći, imaju više vojnika i veći vojni budžet.

Ipak, čini se da su u prvim satima sukoba Pakistanci nadjačali svoje indijske rivale. Još nema mnogo detalja o borbama, ali rano ujutro u srijedu Islamabad je izdao niz nevjerovatnih izjava o zračnim pobjedama nad Indijom – koje Indija, očigledno, nije pokušala negirati.

Kakva je raketa zrak-zrak dugog dometa PL-15?

Islamabad tvrdi da su kineske rakete zrak-zrak PL-15 – vjerovatno ispaljene s kineskih borbenih aviona J-10C u vlasništvu Pakistana – oborile tri indijska ratna aviona Rafale proizvedena u Francuskoj, jedan Su-30MKI proizveden u Indiji i jedan MiG-29 proizveden u Rusiji. Ovi avioni – posebno Rafale – bili su među najsnažnijim borbenim avionima indijskog ratnog zrakoplovstva (IAF).

Ukratko, nedavna bitka između pakistanskih i indijskih snaga završila je nedvosmislenom pobjedom Pakistana. Ovo je također upozorenje Zapadu da ne potcjenjuje kinesku vojnu tehnologiju, jer se na primjeru Pakistana vidi da za to nema razloga.

Kineska PL-15 je aktivna radarski navođena raketa zrak-zrak dugog dometa. Dizajnirana na Akademiji za zrakoplovne rakete (CAMA) sa sjedištem u Luoyangu, ona služi kao raketa za borbu izvan vizualnog dometa (BVR) za ratno zrakoplovstvo Narodnooslobodilačke vojske Kine (PLAAF), Mornaričko zrakoplovstvo Narodnooslobodilačke vojske i pakistansko ratno zrakoplovstvo.

Prvi put testirana 2011. godine, kineska PL-15 je prvi put opažena 2013. godine montirana na borbeni avion pete generacije Chengdu J-20 „Mighty Dragon“. Raketa je ušla u službu između 2015. i 2017. godine. U pakistanskom ratnom zrakoplovstvu, PL-15 je opremljena na njihovim avionima JF-17 Block III kineske proizvodnje, kao i lovcima J-10CE – klasi aviona koji je, prema prvim izvještajima, oborio sve te indijske avione.

PL-15 je dizajnirana za napade na ciljeve visoke vrijednosti poput aviona za rano upozoravanje i kontrolu, tankera i borbenih aviona na velikim udaljenostima, zamjenjujući stariju raketu PL-12 kao standardnu raketu za borbu izvan vizualnog dometa za kineske i pakistanske snage. Raketa koristi dvostruki raketni motor sa čvrstim gorivom, iako izvozna varijanta PL-15E – vjerovatno korištena u zračnoj borbi u srijedu – koristi nešto drugačiji pogon ili motor. Neki izvori tvrde da PL-15 može postići brzine do pet puta veće od brzine zvuka (Mach 5), iako to nije potvrđeno.

Ekvivalent anglo-francuskoj raketi ‘MBDA Meteor’

Većina analitičara vjeruje da je domaći kineski model PL-15 ekvivalent anglo-francuskoj raketi MBDA Meteor. Također je namijenjen kao konkurent američkoj raketi AIM-120D AMRAAM. U stvari, razvoj PL-15 u Kini vjerovatno je potaknuo američku vojsku na razvoj raketa AIM-260 i AIM-174B kako bi joj se suprotstavili.

Ove rakete imaju hibridne sisteme navođenja, uključujući inercijalni navigacioni sistem (INS) zajedno sa dvosmjernim podatkovnim linkom za ažuriranja od lansirnog aviona ili zračnih komandi. Opremljene su i aktivnim radarskim tragačem sa elektronski skeniranim nizom (AESA) koji ima aktivni i pasivni način rada za terminalno navođenje, nudeći visoku preciznost i otpornost na kontramjere.

Sklopiva krila dizajnirana za unutrašnji smještaj u ‘nevidljivim’ (stealth) avionima, poput J-20, jedna su od prepoznatljivih karakteristika ove rakete. Varijanta PL-15E ima sklopiva stražnja krila kako bi se povećao kapacitet unutrašnjeg tereta; to joj daje smanjen domet u poređenju sa kineskom domaćom verzijom PL-15.

Pakistan je pobijedio koristeći kinesku tehnologiju

Pakistanci su primijenili ovaj sistem s pogubnim efektom u svom sukobu s Indijom koji se razvija. Njihov uspješan napad kojim su oborili pet aviona IAF-a predstavlja ogroman udarac za IAF, kao i za indijsku vojsku.

Iako svaka vojska koja se upušta u sukob s ravnopravnim protivnikom može očekivati velike gubitke svojih aviona, činjenica je da se nije očekivalo da će Pakistanci biti ovoliko efikasni.

Sukob je još u najranijoj fazi, a daljnji okršaji su vjerovatni. Indija, barem na papiru, ima mnoge prednosti u odnosu na svoje pakistanske susjede. Međutim, uspješni napadi pakistanskih aviona ukazuju na to da Islamabad igra ozbiljno. Štaviše, to je upozorenje Amerikancima da kinesku raketnu tehnologiju ne treba potcijeniti, posebno dok se Amerikanci i Kinezi pripremaju za buduću bitku oko Tajvana, prenosi Aljazeera.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo