Bivši američki predsjednik Joe Biden prvi put se pojavio u javnosti nakon što mu je prošlog vikenda dijagnosticiran rak prostate. Sinoć je prisustvovao maturalnoj svečanosti svog unuka Roberta Huntera Bidena II u srednjoj školi Salisbury u Connecticutu.
Na fotografijama objavljenim na Instagramu njegove supruge Jill Biden i kćeri Ashley vidi se kako porodica slavi završetak školovanja unuka. Jill Biden je uz jednu od fotografija napisala: "Ponosna Nana i Pop! Čestitamo, Hunter – jako smo ponosni na tebe."
Joe Biden je u nedjelju objavio da mu je dijagnosticiran rak prostate s Gleasonovim rezultatom 9 i metastazama na kostima. Njegov ured je saopćio da je pregled obavljen nakon pojačanih urinarnih simptoma te da bivši predsjednik nije bio testiran na rak prostate više od deset godina.
Dijagnoza je izazvala nove rasprave među demokratima o Bidenovom zdravlju i dobi, posebno u kontekstu nedavno objavljene knjige novinara Jakea Tappera i Alexa Thompsona koja propituje njegovo zdravstveno i kognitivno stanje tokom predsjedničke kampanje 2024. godine.
Porodica Bidena je oštro odbacila tvrdnje o narušenom zdravlju. Njegova unuka Naomi Biden na platformi X nazvala je knjigu "hrpom neinspiriranih laži neodgovornih novinara željnih brze zarade" te je istaknula da se radi o lažnoj naraciji.
"Prave priče će se jednog dana ispričati, a istina će dobiti svoju nagradu u historiji," poručila je Naomi.
(Vijesti.ba)