Sada je i službeno klasifikovan pod nazivom 3I/ATLAS, potvrdili su NASA-in Centar za proučavanje objekata bliskih Zemlji i Međunarodna astronomska unija (IAU).
Astronomi vjeruju da 3I/ATLAS dolazi izvan našeg Sunčevog sistema na osnovu dvije ključne karakteristike: izuzetno velike brzine i izdužene putanje. Objekt ima ekscentricitet orbite od 6,3, što daleko nadmašuje vrijednosti ikad izmjerene za tijela u Sunčevom sistemu – granica za "bijeg" iz Sunčeve gravitacije je ekscentricitet veći od 1.
To znači da nije gravitacijski vezan za Sunce i da će, nakon što prođe najbližu tačku, ponovo otići u međuzvjezdani prostor.
Prvi potvrđeni međuzvjezdani objekt bio je ‘Oumuamua, otkriven 2017. godine, a drugi kometa 2I/Borisov, otkriven 2019. Za razliku od njih, 3I/ATLAS je identifikovan i potvrđen kao međuzvjezdani za samo nekoliko dana.
Za sada se ne zna tačno da li je riječ o kometi ili asteroidu – službena klasifikacija trenutno glasi "kometa", ali objekt ne pokazuje uobičajene karakteristike kometa, poput sjajne kome ili repa. Neki naučnici pretpostavljaju da se radi o asteroidu dugom oko 20 kilometara.
Trenutno se 3I/ATLAS nalazi unutar orbite Jupitera, a perihel – tačku najbližu Suncu – dosegnut će 29. oktobra, i to blizu Marsove orbite. Najbliže Zemlji proći će u decembru, ali ne predstavlja nikakvu prijetnju našem planetu.
Ovakva otkrića su rijetka, ali naučnici smatraju da bi mogla postati učestalija. Prema novim istraživanjima, hiljade sličnih objekata iz zvjezdanih sistema poput Alpha Centaurija možda već putuje rubovima našeg sistema. Neki od njih, iako sitni poput zrnaca pijeska, mogli bi redovno padati u Zemljinu atmosferu, neprimijećeno.
Zahvaljujući novim opservatorijima, poput opservatorija Vera Rubin, mogućnost otkrivanja ovakvih međuzvjezdanih "putnika" sve je veća. Tokom samo 10 sati testnog snimanja, Rubin je otkrio više od 2000 dotad nepoznatih asteroida, što predstavlja svojevrsnu najavu nove ere istraživanja svemira.
(Vijesti.ba)