08.07.2025 / 20:05 BiH - Vijeće ministara BiH

Cijena radova na dionici Medakovo - Poprikuše povećana za 331 milion eura

Cijena radova na dionici Medakovo - Poprikuše povećana za 331 milion eura
Foto: Ustupljena fotografija
Umjesto predviđenih 391 milion eura, amandmanom Vijeća ministara se procijenjeni troškovi za realizaciju ovog projekta uvećavaju i sada iznose 722 miliona eura

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog amandmana broj 1 na Ugovor o financiranju između Bosne i Hercegovine ("zajmoprimac") i Europske investicijske banke ("banka") od 28. 12. 2020. godine, Koridor Vc Medakovo - Poprikuše ("Ugovor o financiranju") - broj operacije (Serapis N°): 2019-0751; broj ugovora (FI N°): 91.682, s Osnovama za njegovo zaključivanje.

Amandmanom se procijenjeni troškovi za realizaciju ovog projekta uvećavaju i sada iznose 722 miliona eura u odnosu na prvobitno predviđenih 391 milion eura, s tim da se vlastita sredstva finansiranje s 51 milion eura povećavaju na 166 miliona eura, te se uvode dva granta WBIF-a u iznosu od 79, odnosno 137 miliona eura.

Istovremeno se produžava period provođenja ovog projekta do 31. 12. 2027. godine, umjesto ranijeg roka do kraja 2025. godine.

- Na taj način osiguran je nastavak realizacije strateškog projekta izgradnje dionice Medakovo – Poprikuše na Koridoru Vc. Prijedlog amandmana 1 na Ugovor o financiranju s Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odlučivanja, a za bh. potpisnika je predložen ministar financija i trezora, navode iz Vijeća ministara.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo