Memorijalni centar ispunjen je tišinom, suzama i molitvom – jer ovdje se ne dolazi samo da se oplakuje, već i da se pamti.
Trideset godina nakon što su im životi nasilno prekinuti, njihova imena dobijaju mjesto među hiljadama drugih, u dolini gdje tuga nikada ne prestaje.
Najmlađi među njima, Senajid i Hariz, imali su samo 19 godina kada su ubijeni. Nekompletni ostaci žrtava pronađeni su u grobnicama otkrivenim proteklih godina na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Neke od porodica žrtava u zemlju će sutra spustiti jednu ili dvije kosti svojih najmilijih.
Mirzeta Karić će danas, nakon 30 godina ukopati svog oca Sejdaliju Alića. Njegovu jednu jedinu kost. Ubijen je u genocidu počinjenom nad Bošnjacima Srebrenice u julu 1995. godine.
"Teško mi je, nakon 30 godina, ukopavam jednu kost svog oca. Ta kost je pronađena prije tri godine. Na ovaj korak odlučila sam se zbog majke koja je na postelji. Dok je živa, želim da zna gdje mu je mezar. Da i ja, kada dođem ovdje, znam kome mogu proučiti Fatihu. Barem ta jedna kost", kazala je Mirzeta.
Posmrtni ostaci njenog oca pronađeni su na lokalitetu Kamenice, ali osim te jedne kosti, porodica ništa drugo nije našla.
"Težak je život. Svaki dan jedno te isto. Moj otac je imao 47 godina kada je ubijen. Moj brat je imao 22 kada je poginuo, a najmlađi amidžić svega 15. Od svojih amidža, amidžića, djeda i daidžića, moj otac je pedeseti kojeg ukopavam iz svoje bliže porodice. Dalju familiju više i ne brojim. I od njega danas ukopavam jednu jedinu kost..."
Na spomen-ploči u Potočarima nalazi se 89 Gabeljića. Safet Gabeljić, ove godine ukopava brata Rifeta. U trenutku kada je ubijen, Rifat je imao 31 godinu.
Drhtavim glasom se prisjeća posljednjih trenutaka provedenih sa bratom.
"Krenuli smo zajedno u proboj. Teško je tada bilo ostati zajedno jer, čim naiđeš na zasjedu, zapuca, i jedan ode lijevo, drugi desno i to je to. Rastali smo se u šumi, i nikada ga više nisam vidio. Kasnije smo saznali da je zarobljen kod Han Pijeska, mjesec i po nakon toga. S njim je tada bio moj sestrić, koji je imao samo 14 godina", priča Gabeljić.
Današnji program počinje dočekom zvanica u 9.30 sati, a potom će u Fabrici akumulatora biti održana komemoracija. U 12 sati je predviðeno polaganje cvijeća i odavanje počasti žrtvama ganocida.
Nešto iza 13 sati klanjat će se džuma-namaz i ikindija-namaz, a hutbu će kazivati reisul-ulema Husein ef. Kavazović. Poslije toga će uslijediti dženaza, nakon koje će posmrtni ostaci žrtava genocida sa Musale biti iznesena do mezarja gdje će biti ukopani.
Sva najnovija dešavanja kroz live uključenja, fotogalerije i video priloge moći ćete pratiti na portalu Vijesti.ba, našim društvenim mrežama i YouTube kanalu.
(Vijesti.ba)