Neke kulture su se tuširale ujutro kako bi pročistile duh prije molitve, dok su druge preferirale večernje kupanje – kao priliku za druženje i čišćenje tijela prije spavanja.
"Kada se tuširamo uveče, u pravo vrijeme i na odgovarajućoj temperaturi, to nam može pomoći da lakše zaspimo", poručuje Shahab Haghayegh, instruktor na Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital.
Upravo to iskustvo ga je inspirisalo da proučava kako topla večernja kupka ili tuš može poboljšati san, piše Time.
Večernje tuširanje i pospanost
Haghayegh ukazuje na istraživanja koja pokazuju da večernje tuširanje može optimizirati san tako što usklađuje tjelesnu temperaturu s cirkadijalnim ritmom, tj. biološkim 24-satnim ciklusom tijela.
Svake noći, kako bismo dobro spavali, naše tijelo se mora ohladiti. Evolucijski gledano, to ima smisla: ljudi su nekada spavali na otvorenom, gdje je noću bilo hladnije, pa se tijelo prirodno hladilo – i tako smo se navikli da spavamo u hladnijem okruženju. Danas, međutim, naši grijani domovi često ometaju tu prirodnu regulaciju temperature.
Topao tuš, što zvuči nelogično, zapravo može pomoći. Topla voda šalje signal tijelu da se nalazi u toplom okruženju. Tada tijelo reagira tako što šalje toplu krv iz jezgre prema površini kože, gdje se toplota oslobađa. Tako se tijelo hladi i usklađuje s unutarnjim biološkim satom.
Rezultat?
Možete brže zaspati i imati dublji, kvalitetniji san.
"Istraživanja su pokazala da večernje tuširanje smanjuje vrijeme potrebno da zaspite i poboljšava kvalitet sna", kaže Matthew Ebben, vanredni profesor psihologije u kliničkoj neurologiji na Cornell Univerzitetu i član Američkog odbora za medicinu spavanja.
Kako se pravilno tuširati za bolji san
Prema Haghayeghu, postoji "pravi" i "pogrešan" način večernjeg tuširanja.
Idealno je da tuširanje traje najmanje 10 minuta, i to 1 do 2 sata prije spavanja. Ako se istuširate preblizu samom odlasku na spavanje, tijelo neće imati dovoljno vremena da se ohladi, što može otežati san.
Cirkadijalnom ritmu će trebati nekoliko dana da se prilagodi novoj rutini.
"Biološki sat se ne mijenja tako lako", kaže Haghayegh. Da bi se prebacio iz "noćne sove" u ranijeg spavača, on je svaku noć tuširao i pomjerao odlazak na spavanje za 30 minuta ranije.
Ako tražite jednostavan način da poboljšate san, možda je vrijeme da premjestite tuš iz jutarnje u večernju rutinu.
(Vijesti.ba)