18.07.2025 / 06:00 Svijet - CNN

Cijeli svijet na udaru zbog jednog čovjeka: Trumpova poruka Putinu

Cijeli svijet na udaru zbog jednog čovjeka: Trumpova poruka Putinu
Foto: Finacial Times

Američki predsjednik Donald Trump ponovo pokušava okončati rat u Ukrajini – ne ciljajući Rusiju, već udarajući na zemlje koje kupuju rusku naftu, piše CNN.

Na vrhu te liste? Kina i Indija, dvije najvažnije svjetske ekonomije.

Sjedinjene Američke Države bi mogle udariti te zemlje ekonomskim kaznama, rekao je Trump, ako Rusija ne pristane sklopiti mir u roku od 50 dana.

Najveća tržišta

To bi moglo pododiti ne samo dva najveća azijska tržišta, već i cijeli svijet, jer se Indija i Kina bore za povećanje zaliha i pronalaženje različitih izvora nafte – kako bi izbjegle potencijalno visoke američke tarife ili druge sankcije, prenosi CNN.

Rusija je prošle godine zaradila oko 192 milijarde dolara od prodaje nafte, prema podacima Međunarodne agencije za energiju.

Smanjenje toga moglo bi biti efikasno sredstvo – ali i skupo, i to ne samo za Moskvu. Cijene nafte mogle bi globalno porasti ako više od sedam miliona ruskih izvezenih barela nafte dnevno naglo nestane.

Tržišta nafte još nisu značajno reagirala na Trumpovu prijetnju, uglavnom zbog neizvjesnosti hoće li predsjednik SAD to i učiniti i, ako hoće, kako.

Portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova rekao je novinarima da "prisila" neće okončati sukob u Ukrajini. Indija se još nije oglasila.

No, korištenje visokih tarifa kako bi se spriječilo da zemlje kupuju rusku naftu bilo bi tupo sredstvo – i iako bi mogle značajno smanjiti rusko ratno finansiranje - mogle bi također izazvati još veći haos u ostatku svijeta.

Nakon invazije ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu, SAD, Velika Britanija i Evropska unija uvele su zabrane uvoza i ograničenja cijena ruske nafte.

No, ruski izvoznici brzo su se prilagodili, preusmjeravajući tok ogromnih zaliha zemlje sa Zapada na Istok, gdje su kupci, posebno u Kini i Indiji, značajno povećali kupnju goriva s popustom.

Tri i po godine kasnije, rat se nastavlja. Trump, koji se vratio u Bijelu kuću prije šest mjeseci, sve je frustriraniji Putinovim očitim nezainteresiranim stavom za mir.

Dvostranački zakon kojim bi se Trumpu omogućilo uvođenje carina na zemlje koje kupuju rusku energiju ili uranij s 500-ostotnom stopom dobivao je na zamahu u Senatu.

Okončati rat

Zastupnici koji su ga podržavali nazvali su zakon "čekićem“ koji je Trumpu potreban da bi okončao rat.

U ponedjeljak je Trump najavio vlastiti plan, rekavši da će SAD uvesti "sekundarne tarife", a zvaničnik Bijele kuće pojasnio je CNN-u da Trump misli na sekundarne sankcije drugim zemljama koje kupuju rusku naftu.

"To su sekundarne sankcije. To su sankcije zemljama koje kupuju naftu od Rusije. Dakle, zapravo se ne radi o sankcioniranju Rusije.

Radi se o tarifama zemljama poput Indije i Kine koje kupuju njihovu naftu. To će zaista dramatično utjecati na rusku ekonomiju", rekao je Matt Whitaker, američki ambasador pri NATO-u, za CNN.

Sekundarne tarife, za koje stručnjaci kažu da bi mogle značiti široko nametanje carina na izvoz zemlje u SAD, bile bi relativno novi alat koji bi Indiji i Kini mogao dati snažne financijske poticaje da prestanu kupovati rusku naftu, ako se to čini neizbježnim. Obje zemlje već su vodile odvojene trgovinske pregovore sa SAD-om kako bi pregovarale o smanjenju drugih Trumpovih nameta.

„To je najjača moguća karta, barem s energetske perspektive, koju saveznici Ukrajine mogu igrati“, rekao je Ben McWilliams, pridruženi suradnik za energetsku i klimatsku politiku u bruxellesskom think tanku Bruegel, o ciljanju ruskog izvoza nafte. „Ali postavlja se pitanje - čak i nakon što se provedu, koliko su SAD ozbiljne u pogledu provedbe?“

(Vijesti.ba)

Izdvajamo